автореферат диссертации по разработке полезных ископаемых, 05.15.13, диссертация на тему:Усовершенствование методов капитального ремонта газопроводов в болотистой местности

кандидата технических наук
Клюк, Богдан Алексеевич
город
Ивано-Франковск
год
1997
специальность ВАК РФ
05.15.13
Автореферат по разработке полезных ископаемых на тему «Усовершенствование методов капитального ремонта газопроводов в болотистой местности»

Автореферат диссертации по теме "Усовершенствование методов капитального ремонта газопроводов в болотистой местности"

Івано-Франківський державний технічний університет нафти і газу

РГ6 од

• : На провал: рукопису

... КЛІОК БОГДАН ОЛЕКСІЙОВИЧ

ВДОСКОНАЛЕННЯ МЕТОДІВ КАПІТАЛЬНОГО РЕМОНТУ ГАЗОПРОВОДІВ В БОЛОТИСТІЙ МІСЦЕВОСТІ

Спеціальність 05.15.13 - Будівництво та експлуатація нафтогавопроводів, баз і сховищ

АВТОРЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук

Івано-Франківськ - 1997

Дисертацією є рукопис ' Робота виконана в Івано-Франківському державному технічі університеті нафти і газу

Науковий консультант:

доктор технічних наук, доцент Шлапак Любомир Степанович Офіційні опоненти:

1. Доктор технічних наук, професор Грудз Володимир Яро славо

2. Кандидат технічних наук Венгерцев Юрій Олександрович

Провідна організація: AT “Укргаапроект” ( міСиїв)

Захист відбудеться “/¿7 ” jrz/srt/л 1997 р. о Ю °°годині на васц спеціалізованої вченої ради Д.09.02.01 в Івано-Франківськ державному технічному університеті нафти і газу за адресою: 284018, Україна, м. Івано-Франківськ, вулЛ£арпатська,15.

З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці іе Франків ського державного технічного університету нафт і гаг адресою: 284018, м. Івано-Франківськ, вулі<арпатська,15.

Автореферат розісланий п ÜG ” vep&f/A 1997 р.

Вчений секретар .■ (І

спеціалізовано! вченої ради ой J^A^^-^^cmnana

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ Актуальність і ступінь досліджєності тематики дисертації, агістральні газопроводи, що споруджені в болотистій місцевості, :сплуатуються в край несприятливих інженерно-геологічних швах. Обслідування технічного стану газопроводів в таких ¡гіонах показує, що на окремих дільницях мають місце випадки їх гачпої деформації як в вертикальній так і в горизонтальних іощинах, що в кінцевому результаті може привести до втрати ійкості стінки труби або до руйнування газопроводу.

В зв’язку з цим особливе значення має проблема забезпечення гсплуатацІйної надійності лінійної частини газопроводів за іхунок проведення своєчасних ремонтних робіт. Вирішення даної їоблеми вимагає досліджень напруженого стану деформованих льниць газопроводів з врахуванням реальних умов їх експлуа-іщї, методів визначення черговості та способів ремонту, розробки дповідних методів технічного діагностування, методів розрахунку іпружень на складних дільницях траси газопроводів, методів зганізації та управління капітальним ремонтом газопроводів, що в нцевому результаті визначає її актуальність та важливе значення ія забезпечення надійності газотранспортної системи.

Мета роботи. Розробка та вдосконалення методів капітального їмонту газопроводів в болотистій місцевості на основі результатів ^слідження їх напружено-деформованого стану, уточнення етодики його розрахунку та розробки організаційно-технологічних іроприємств по забезпеченню надійності експлуатації.

Основні завдання наукового дослідження. 1. Натурні дослід-:ення технічного стану газопроводів на заболочених дільницях.

2. Аналіз причин утворення та зміни деформацій дільн газопроводів.

3. Аналіз та вибір сучасних ефективних методів і техніч засобів, а також термінів та періодичності діагностува технічного стану газопроводів в процесі їх експлуатації.

4. Аналіз напруженого стану деформованих дільн газопроводів та оцінка їх ремонтоздатності.

5. Розробка методик розрахунку напруженого сі Деформованих дільниць газопроводів.

6. Розробка та вдосконалення методів капітального ремс деформованих дільниць газопроводів в болотистій місцевості.

7. Розробка методів організації та управління капіталь ремонтом газопроводів в складних умовах.

Наукова новизна. 1. На основі результатів натур досліджень на діючих газопроводах встановлені основні причин деформацій на складних дільницях в болотистій місцевості.

2. Запропоновані критерії вибору періодичності проведе контролю технічного стану газопроводів інструментальними меті ми.

3. Обгрунтовані аналітичні залежності розрахунку напр> ного стану деформованих дільниць газопроводів за даними про рового положення їх осі.

4. Бперше шляхом експериментальних досліджень на п розмірних моделях розроблена технологія капітального рем< газопроводів з використанням бандажів для труб великого діамє

5. Запропоновані оптимальні організаційні рішення по пр денню капітального ремонту газопроводів в болотистій місцевості

■ 5

Теоретична і практична цінність досліджень полягає у вдосконаленні та розробці методів капітального ремонту газопроводів іри їх експлуатації в умовах заболоченої та заводненої місцевості На основі тривалих натурних досліджень на діючих іагістральних газопроводах встановлені основні причини виник-іення деформованих дільниць та закономірності зміни їх прогинів.

Запропонована методика оцінки технічного стану газопроводів ( використанням інструментальних методів вимірювання. Отримані іналітичці залежності для розрахунку напруженого стану дефор-говаїшх дільниць газопроводу при пружно-пластичних деформаціях матеріалу труб та критерії оцінки їх ремонтоздатності.

Робота узагальнює методи капітального ремонту газопроводів о :кладних умовах експлуатації, вирішує завдання підвищення технічного рівня їх виконання, пропонує стратегію обслуговування, шзначає межі застосування запропонованих методів.

Рівень реалізації і впровадження наукових розробок. Основні іиташш, розв’язані в дисертаційній роботі, були включені & ірограми сумісних наукових досліджень. ВНІІГАЗу, ІФДТУНГу, •алузеві програми Мінгазпрому. За результатами їх реалізації розроблені рекомендації по ремонту газопроводів в болотистій ігісцевості, які впроваджені у виробництво на двонитковій систеа*і ■азопроводів Уренгой-Сургут-Челябінськ. Методика оцінки іапружено-деформованого стану газопроводів за даними ■еодезичних досліджень впроваджена на підприємства^ ДГ’Волгоградтрансгаз”, РПМГ”Мо лдоватрансгаз”, ДІГ’Прикарпатг-грансгаз”, ДІГ’Львівтрансгаз”. Сумарний економічний ефект склав юнад 400 тис. грн.

Апробація роботи. Основні результати дисертаційної роб висвітлено в доповідях та повідомлених на Всесоюзній науко технічній конференції “Проблемы научно-технического прогресс трубопроводном транспорте газа Западной Сибири” (мТюме 1987); на обласних науково-технічних конференціях “Нефть и Западной Сибири” та “Проблемы освоения нефтегазовых ресур Западной Сибири” (м.Тюмень,1987); на технічних нара, ВО”Сургуттрансгаз”(м.Сургут, 1986-1993).

Публікації. По темі дисертації опубліковано 21 друков робота, в тому числі п’ять монографій.

Структура дисертаційної роботи та обсяг. Робота складаєт

зі вступу, п’яти розділів, основних висновків і рекомендацій

додатків. Обсяг основної частини дисертації складає 144 еторії

крім того робота, містить 14 таблиць, 35 рисунків, список викор . • і таної літератури із 187 найменувань.

Автор висловлює подяку кандидатам технічних наук Стояк Б.Н. та Тімербулатову Г.Н. за допомогу при проведенні експерта тальних досліджень.

Особистий внесок автора в розробку наукових результаті;

1. Автором розроблені математичні моделі для роарахуі напруженого стану деформованих дільниць газопроводів з вра ванням додаткового їх згину та опору грунту при попереч переміщеннях трубопроводу [ 1,6,13 ].

2. Автором проведені натурні дослідження магістраль газопроводів в умовах заболоченої та заводненої місцево встановлені причини виникнення деформованих дальш проведений аналіз механізмів їх руйнування [ 2,4,16 ].

З- Автором розроблені методи та технології проведення ре-монтно-відновлювальних робіт на деформованих дільницях газопроводу [7,12,14,15,19,20,21], проведенні дослідження напружено-деформованого їх стану на повно розмірних трубних моделях [8,9,10,11].

4. Автор брав безпосередню участь в розробці стратегії капітального ремонту лінійної частини газопроводів на деформованих дільницях [ 3], оптимізації графіків профілактичних ремонтів [17], виконав аналіз та узагальнення отриманих результатів, брав участь у впровадженні результатів досліджень у виробництво [ 5,18].

Характеристика методології, методу дослідження, предмету і об’єкту. Робота присвячена вирішенню задачі забезпечення надійності експлуатації газопроводів в умовах заболоченої і заводненої місцевості шляхом розробки науково-обгрунтованих методів технологічних розрахунків та їх оптимізації, натурних досліджень та аналізу напружено-деформованого стану трубопроводу, оцішш роботоздатності газопроводів при пружно-пластичних деформаціях матеріалу труб, розробки міроприємств по забезпеченню надійності експлуатації газопроводів на деформованих дільницях.

Дослідження базуються на методах математичного моделювання напружено-деформованого стану потенційно-небезпечних дільниць лінійної частини газопроводів на повно розмірних моделях. Для розрахунку дільниць з пластичними деформаціями використовувалася теорія малих пружно-пластичних деформацій. При розробці методів капітального ремонту газопроводів використовувалися математичні методи механіки матеріалів.

ЗМІСТ РОБОТИ У вступі показана актуальність вибраної теми, обгрунто мета і задачі дослідження, розкриті наукова новизна і практа цінність роботи.

В першому розділі детально розглядаються характер віе магістральних газопроводів, причини їх виникнення та меа оцінки ремонте здатності

Приводяться результати обстеження діючих газопроводі складних умовах експлуатації. Показано, що потенційно небезп< дільниці виникають на газопроводах з наступними грунтов: умовами: на обводнених мінеральних грунтах; на болотах : типів; в заплавах рік. Найбільша кількість їх утворюється болотах і складає близько 70 % від загальної кількості. Основ

причиною виникнення потенційно небезпечних дільниць в

. і

умовах є відхилення вісі трубопроводу від початкового проекті положення, внаслідок оголення трубопроводу, його вспливання деформацій у вертикальній і горизонтальній площинах.

Загальна довжина ділянок, що мають відхилення проектного положення, складає в середньому 15 % довжини і газопроводів в Західному Сибіру.

Використовуючи результати натурних обстежень газопровс в умовах Західного Сибіру, проведено аналіз поздовжньої стійкості на деформованих дільницях. Встановлені закономірні втрати стійкості газопроводу при збільшенні прогину його ] Показано, що збільшення прогинів деформованих дільн газопроводів відбувається внаслідок відмінності між значені поздовжньої сили на суміжних до них прямолінійних дільниці: поздовжньою силою на деформованих дільницях. Ця відмінні

риводить до поздовжних переміщень суміжних до деформованих рямолінійних дільниць, які передаються на деформовані дільниці і їдуть до наступного зростання їх прогину.

Проведений аналіз руйнувань газопроводів. Показано, що з ясла всіх виявлених при випробовуваннях газопроводів дефектів, з 70% знаходиться в зоні термічного впливу заводського эздовжнього шва і більш ЗО % - в зоні поперечних монтажних івів та в металі труби. Даються статистичні дані про розподіл дмов на газопроводах північного та центрального напрямків, іводятьея фактори, що приводить до виникнення аварійних ггуацій в роботі газопроводів, детально розглядаються їх причини.

В другому розділі роботи розглянуті питання діагностики їхнічного стану газопроводів. Великий внесок в його рішення їєсли вчені ВЛ.Березін, П.П.Бородавкін, Л.І.Биков, П.Н.Григоренко, ЖІваицов, А.Г.Камсрштейн, Й.ВЛерун, ККРащепкін, Ы.Капцов, ЖСоколов, О.Б.Шадрін, Є.М.Ясін, Є.І.Яковлєв та інші.

Вибір методу ремонту і організація ремонтних робіт неможливі :з чіткого уявлення про характеристики пошкоджень і перш за :е про напружений стан трубопроводу в місцях деформацій і їфектів. Приводиться методика розрахунку допустимих розмірів зрозійних каверн, тріщин при дії робочого тиску та малоциклічних івантажень.

Сучасні системи контролю можуть відігравати важливу роль т оцінці поздовжніх деформацій газопроводів. Розрахункові зна-;шія допустимих рівнів деформацій визначаються з допомогок» іалізу конфігурацій зміщення трубопроводу і грунтових умов. На. зактиці використання вказаного способу пов’язано з рядом: межень...

Приводяться результати теоретичних і експериментальні досліджень. Розглянуто питання про вибір раціонального кро: вимірювань, який дозволяє на основі регуляризуючого алгоритз рішення з мінімальною похибкою визначати напруження згину.

Експериментальні дослідження показали, що орієнтов значення раціонального кроку складає (20-25)0. Приведені резул тати практичної перевірки розроблених теоретичних положень : трьох експериментальних деформованих дільницях діючих газопр водів, в процесі проведення яких були виконані наступні роботи:

- встановлено фактичний профіль дільниць, які утворилися результаті виходу трубопроводу на денну поверхню;

- досліджено подальшу зміну геометричного положен деформованих дільниць в процесі експлуатації;

- проведено вимірювання напружень в стінках труб допомогою тензометричого методу.

Результати вказаних досліджень підтвердили практич реальність використання такої схеми діагностування для оцін роботоздатності деформованих дільниць газопроводу та прийнят рішення про їх безпечну експлуатацію.

Розглянута задача оптимізації режиму перевірок ста; дільниці газопроводу, що експлуатується. Накопичена в проці експлуатації газопроводу статистична інформація про аварії пошкодження використовується для систематичної переоцінки, і кучого значення параметру потоку появи пошкоджень (включаю і аварії), що дає можливість визначити оптимальний період м черговими перевірками стану газопроводу до чергового момен переоцінки, за результатами якого здійснюється коректуван міжоглядового періоду. Частота переоцінки текучого аначе'

іаметру потоку появи пошкоджень визначається інтенсивністю туплення статистичної інформації.

Третій розділ присвячений розробці та вдосконаленню годики розрахунку деформованих дільниць газопроводів.

Деформації підземних газопроводів зв’язані, головним чином, з ю поздовжніх стискаючих сил та зміною властивостей і стану ічуючого їх грунту. їх розрахунок на міцність і деформативність, -ому числі розрахунок на стійкість, базується на положенні про ше защемлення трубопроводу в грунті. Цю гіпотезу застосовують до прямих, так і до попередньо зігнутих (деформованих) [ьішць газопроводів. Залежність між переміщеннями, зовнішніми внутрішніми силовими факторами досліджується варіаційним тодом по мінімуму повної енергії системи труба-грунт.

Проведені дослідження показали, що результати розрахунку з користанням даного методу залежать від вибору форми даткових переміщень. При цьому не враховується умова сумісних здовжних переміщень попередньо зігнутих і суміжних з ним іямих дільниць. Показано, що втрата стійкості защемленого в унті підземного газопроводу при зміні температури його стінки, збувається шляхом переходу попередньо зігнутої дільниці із исненого стану в стиснено-зігнутий при менших критичних мпературах, ніж це випливає із нормативних розрахунків.

Досліджується деформація дільниць підземного газопроводу з шахуванням взаємодії з грунтом. Розв’язки отримані на основі іконів будівельної механіки, які встановлюють безпосередній Гязок між силами і деформаціями, що дало можливість скоротити ісло припущень, охопити більше число початкових факторів, тим імим підвищити достовірність результату. Зокрема, форма

додаткового згину визначається як результат розв’язку зад однозначно вв’язаної з вихідними умовами. Внутрішня поздовтз сила стискання в межах зігнутої дільниці знаходиться як фунв температури стінки труби з врахуванням пружних властивос системи і опору грунту. Враховується взаємний вп. деформованих і суміжних дільниць на основі закону сумісн< деформацій. Показана суттєва відмінність в гіоведі деформованих дільниць в залежності від типу їх окреслення.

Для встановлення залежності між поздовжньою силою прогином вісі деформованої дільниці на довжині І та розпода поздовжніх сил на суміжних з нею прямолінійних дільниі застосований принцип незалежної дії сил з врахуванням повзуч< грунту. Ця умова записана у виді:

Х7/

0 “+2(17,+!/„), , (

х-Г .

де и - поздовжнє видовження дільниці І при її згиш;и0- МИТІ поздовжнє переміщення дільниць, що прилягають до деформовг дольнищ;ипов -поздовжнє переміщення суміжних дільниць внаслі повзучості грунту; КГ - жорсткість труби на стик.

Вихідними в даному підході до розрахунків на мщшсті значення прогинів вісі деформованих дільниць. Для визнане: кривизни та напруженого стану деформованих дільниць за дат геодезичних вимірювань планового і висотного положення трубопроводу розроблена методика розрахунку, складено алгорі та програму обробки натурних даних на ПЕОМ. ) параметричного представлення дільнкгф газопроводу геометричного тіла використана спеціальна система коордю визначальними параметрами якої є трійка чисел ( х, ер, г ).

Компоненти тензора напружень визначаються за формулою:

(2)

е ц - коефіцієнт Пуассона; Е - модуль Юнга; і - товщина стінки руби; Іі(є)- перший варіант тензора деформацій, записаний у виді:

Отримані результати розрахунків використані для оцінки ридатності деформованих дільниць до подальшої експлуатації з рахуванням економічності запропонованих способів ремонту.

У четвертому розділі розроблені методи і технології прове-ення ремонтних робіт на газопроводах в болотистій місцевості.

Показано, що ремонтні роботи на лінійній частині магістраль-ого газопроводу з багатьох технологічних параметрів є більш кладним виробничим процесом у порівнянні з новим будівництвом.

Вибір технічних рішень і технології ремонту залежить від ісляаварійної ситуації на місці ремонту, пори року, в якій е дуть ся аварійно-відновлювальні роботи та грунтових умов. Іісляаварійна технічна ситуація визначається довжиною руйнованої дільниці газопроводу, розмірами котловану на місці ідмови, рівнем грунтових вод, наслідками загорання газу.

Вибір конкретних методів ремонтних робіт залежить від іередремонтного стану газопроводів і грунтових умов. Розроблені ехнологічні схеми ремонтних робіт. Так, для деформованих рльниць у вертикальній і горизонтальній площинах пропонується етод переукладання.

Л(£) = БпЧ + +епЯ +

+*23їи +*31«51 +єаЯ>%,

(3)

е Єу - компоненти тензора деформацій^ - компоненти метричного ензора. . .

Для визначення напружено-деформованого стану від{ монтованих дільниць газопроводів виготовленні та випробуваї повно розмірні моделі дільниць трубопроводів з аварни хомутами (Рис.1,а). Було виготовлено і досліджено 3 моді Напружено-деформований стан моделей досліджувався в х гідравлічних випробувань внутрішнім тиском. Тиск в х випробувань піднімався ступенями. На кожному ступені тис вимірювалися деформації моделей методом електротензометрії. результаті обробки експериментальних даних отримані залежно поздовжніх та кільцевих напружень від внутрішнього тиску і розподіл по перерізах моделей (Рис. 1,6). Проведені досліджеі показали, що поздовжні та кільцеві напруження змінкдап лінійно при зміні внутрішнього тиску, в зоні пластичі деформацій проходить зменшення концентрації напружень і установці хомутів, а несуча здатність відремонтованої тр; наближується до несучої здатності бездефектної труби.

Розроблена конструкція та на моделі проведені досліджеі зміцнюючого бандажу зварної конструкції з елементів-заготої які вирізані з цієї ж труби, що і основна труба. Показано, несуча обечайка і розвантажувальні кільця зміцнюючого банда приймають на себе до 35-70 % навантаження основної труби в і його встановлення і тим самим значно знижують імовірні руйнування трубопроводу в зоні відремонтованого дефекту.

Запропоновано спосіб ремонту газопроводів із застосуванз хомутів. Перед встановленням хомута дільниця магістраль* газопроводу виводиться із експлуатації. Контактні повер

З 4

„ /З®« .І"

в)®

№Ш-ж*2

Шт

7 В 3 4 5

1-І п-и

--ШШ

т-т /

а)

сг,

500

400

300

200

100

0

-100

МПа

^Ттіп ®7 с! 2

і / У®

¿и г

у Г§' ■У®

С 0 '^1.г ят **7*- ©

в ■-—І в ; рвМПа «~*Г

б)

Рис. 1. Схема трубної моделі (а) та залежність напружень на поверхні моделі від випробного тиску (б)

1 — підсилююча обечайка; 2 — поздовжній шов обечайки; 3 — розвантажувальне кільце;

4 — поздовжній шов кільця; 5 — кільцеві шви;

6 — труба; 7 — поздовжній шов труби;

8 — місця для встановлення тензорезисторів

труба-хомут змащуються клеєм. роз’ємний хомут затятуєті шпильками, а його торці приварюються до газопроводу кільцеви зварними швами. Розроблена методика розрахунку так складного з’єднання па міцність. Показано, що хомут приймає себе 40 - 50 % навантаження основного трубопроводу.

Розроблена технологія ремонту локальних діляї газопроводів з використанням хомутів, котушок та компенсато при ремонті потенційно небезпечних та зруйнованих дільга газопроводів в болотистій місцевості. .

П’ятий розділ містить розробку методів організації управління капітальним ремонтом газопроводів, прокладених складних гідрогеологічних умовах. Експлуатаційна иадійністі висока ефективність функціонування магістрального газопровод значній мірі обумовлені досконалістю системи їх технічн обслуговування.

Однією із основних задач в області технічного обслуговувані ремонту магістрального газопроводу є обслуговування гр; об’єктів при обмежених засобах. В даних випадках аварі відмови, що відбуваються в міжпрофілактичних періодах, правило, не являються причиною для систематичк перепланування періоду планово-попереджувальних міроприємеї

В розділі дається аналіз стратегії обслуговування техно гічних об’єктів лінійної частини газопроводу, які грунтуються методі планування відновлювальних робіт.

Запропонована проста модель планування організації ремої основними елементами якої є: дійсна робота - трудовий процес, вимагає затрат часу і ресурсів, наприклад спорудже; компенсатора, ошпунтування котловану; чекання - робота, що

іебує затрат праці, але займає час, наприклад опорожнення емонтованої дільниці газопроводу від транспортованого газу.

Досвід виконання ремонтних робіт за розробленою моделлю юлив розробити тішову технологію виконання робіт, яка може (яоразово використовуватись в якості основного елементу в інізації та управлінні аварійно-відновлювальними роботами.

Основні результати та підсумкові висновки

1. На основі теоретичних та експериментальних досліджень в’язано важливу народно-господарську задачу розробки та сконалення методів капітального ремонту магістральних ^проводів в болотистій місцевості. Проаналізовано характер лов магістральних газопроводів та причини їх виникнення. В таку з цим обгрунтована необхідність обстеження та розрахунків міцність потенційно небезпечних дільниць.

2. На основі аналізу сучасних методів і технічних засобів гностики обгрунтована періодичність та терміїш діагностування іруженого стану деформованих дільниць газопроводів в процесі експлуатації в болотистій місцевості.

3. Розроблені та вдосконалені методики розрахунку формованих дільниць, газопроводів на міцність з врахуванням їх іємодії з грунтом. Встановлена залежність між поздовжньою пою, прогином осі деформованої дільниці на її довжині та зподілом поздовжних сил на суміжних з нею прямолінійних шницях. Для визначення кривизни та напруженого стану формованих дільниць газопроводів за даними геодезичних мірювань просторового положення їх вісі, розроблена методика робки натурних даних на ПЕОМ.

4. Запропоновані методи та технологія проведення ремош робіт на деформованих дільницях в болотистій місцеві Показано, що вибір конкретних методів ремонту залежить передремонтного стану газопроводів та грунтових умов. Прове, експериментальні дослідження напружено-деформованого са відремонтованих дільниць газопроводів з використанням розро< них методів на повно розмірних моделях.

5. Встановлено, що при установці хомутів несуча адатн відремонтованої труби наближується до несучої здатн бездефектної труби. При використанні бандажу зварної конетру та розвантажувальних кілець, останні приймають на себе 35-7 навантажень основної труби в зоні встановлення бандажу і самим значно знижують імовірність руйнування газопроводу в ліквідованого дефекту.

6. Визначені області застосування способів поточного ремс потенційно небезпечних дільниць газопроводів, розроблена технс гія і організація їх виконання.

7. Результати дисертаційної роботи знайшли практи застосування при проведенні ремонтних робіт по підвище: експлуатаційної надійності ряду потенційно-небезпечних дільн газопроводів системи Уренгой-Сургут-Челябінськ та іни Економічний ефект при цьому склав понад 400 тис. грн.

Основні положення дисертації висвітлені в роботах:

1. Клюк Б.А., Стояков ВЖ., Тимербулатов Г.Н. Прочност ремонт участков магистральных трубопроводов Западной Спбі

- М.: Машиностроение. - 1994. - 120 с.

2. Иванов В A., Яковлев ЕЛ., Пушкин А.А., Клюк В.А., 1тросов В.И. Повышение эффективности работы трубопроводных гистралей. - М.: ВНИИОЭНГ, 1993. - 320 е.

3. Яковлев ЕЛ., Иванов В.А., Клюк Б.А., Матросов ВЛ. убопроводный транспорт жидких и газообразных энергоносите-й. - М.: ВНИИОЭНГ, 1993. - 392 с.

4. Яковлев ЕЛ., Иванов В.А, Шибнев А.В., Матросов В.И., фиков JIT., Клюк Б.А. Модели технического обслуживания и монта систем трубопроводного транспорта. - М.: ВНИИОЭНГ, 93. - 276 с.

5. Коршак А.А., Забазнов А.И., Новоселов В.В., Клюк Б.А. »убопроводный транспорт нестабильного газового конденсата. - М.: ШИОЭНГ, 1994. - 224 с.

6. Аршинов С.А., Николаев Н.В., Быков В.Ф., Тимербулатов H., Клюк Б.А. Ремонт потенциально опасных участков зопроводов, работающих в условиях сплошной заболоченности шадной Сибири// Сер.Транспорт и подземное хранение газа: сспресс-информ./ВНИИЭгазпром. - 1987,- Вьш.1. - С. 14-16.

7. Борисенков И.А., Гехман A.C., Должиков Л.С., Клюк Б А., расулин И.Д, Кухтерин Н.А. Методы сооружений и конструкций щземных переходов трубопроводов различного назначения под елезными и автомобильными дорогами:-ИРЦ”Газпром".-Обз. ин-орм.// Сер.Транспорт и подземное хранение гаоа.-М., 1993. - 47с.

8. Ермаков А.А., Клюк В.А., Поляков В.Г., Диденко A.C., ерчович НЛ. Перспективный метод ремонта трубопроводов // азовая промышленность. - 1989. - №3. - С. 45-47.

9. Ермаков А.А., Клюк Б.А., Поляков ВТ., Окромчедлов I Ремонт дефектов труб с использованием бандажа // Газе промышленность. - 1989. - №8. - С. 58-59.

10: Забазнов А.И., Новоселов В.В., Клюк Б.А., Матросов ] Глазырина В.М. - Экспериментальное изучение процесса истече нефтегазоконденсатных смесей из отверстий в различные ср< ИРЦ “Газпром”. - Обз. информ. //Сер. Транспорт и подзеи хранение газа. -М., 1993. - 71 с.

11. Клюк Б.А.,Стояков В.М.,Тимербулатов Г.Н.Применение

мутов для устранения утечек газа на газопроводЕ Сер.Транспорт и подземное хранение газа: Экспр

информ./ВНИИЭгазпром- 1988.-JVol2.-C.5-7.

12. Клюк Б А., Черчович Н.И. Опыт устранения утечек линейной части трубопровода // Сер.Транспорт и подземное з нение газа: Экспресс-информ./ВНИИЭгазпром. - 1986.- №7. - С.

13. Клюк Б.А., Стояков В.М., Тимербулатов Г.Н. Определи длины плеча обслуживания газопроводов ремонтно-восстановитч ной службой//Научно-технические достижения и передовой о рекомендованный для внедрения в газовой промышленно Информ. сб./ ВНИИЭгазпром.-1989,- Вып. 4.- С. 46-49.

14. Клюк Б.А., Стояков В.М, Тимербулатов Г.Н. Соверн ствование организации ремонтных работ на магистральных газо! водах// Сер.Транспорт и подземное хранение газа: Экспр информ./ВНИИЭгазпром. -1988. - Вьш. 9. - С. 1-4.

15. Клюк Б.А., Стояков В.М., Тимербулатов ГЛ. Организац) но-технические работы при ликвидации отказов на магистраль газопроводах Западной Сибири//Передовой производственый о] рекомендованный для внедрения в строительство предпрг

¡утиной и газовой промышленности: Научн.-технич.сб./ ИИЦ

ИИПКтехоргнефтегазстроя-1990. - №9. - С. 27-30.

16. Стояков В.М., Клюк Б.А., Тимербулатов Г.Н.,Салкжов В.В. разовавние выпучешшгх участков газопроводов и оценка их 1ряженного состояния// Сер. Передовой производственый опыт в ¡овой промышленности: - М.: ВНИИЭгаапром, 1992. - 41 с.

17. Стояков В.М., Тимербулатов ГЛ. , Клюк Б.А. Особенность шологии аварийно-восстановительных работ на газопроводах падной Сибири. // Научно-технические достижения и передовой ит, рекомендованный для внедрения в газовой промышленности: форм. сб./ВНИИЭгазпром. - 1990. - № 6. - С.26-30.

18. Харионовский В.В., Курганова И.Н., Клюк Б.А. Несущая эсобность участков газопроводов в непроектном положении // зовая промышленность. - 1987. - № 6. С. 32-35.

19. А.с. 1707419 СССР, МКИ F16L 55/18. Способ ремонта убопроводов с локальными дефектами/Диденко А.С., Клюк Б.А., ромчедлов MJVI., Поляков В.Г. (СССР) - №4688615/29; Заявлено 02.89; Опубл. 23.01.92, Бюл. №3. - 2 с.

20. A.c. 1341441 СССР, МКИ F 16 L 55/18. Устройство для иены участка • трубопровода / Хретинин И.С., Минаев В.И., тиков И.Н, Борисенков И А.., Будовский В.Б., Должиков Л.С., ток Б А. (СССР) - №4030249/31-08; Заявлено 25.12.85; Опубл. .09.87, Бюл. №36. - 3 с.: 5 ил.

21. А.с. 1642187 СССР, МКИ F 16 L 55/16. Устройство для рекрытия трубопровода / Степанючин A3., Кутуков CJL, люков BJ3., Шевлюк В.В., Клюк Б А.. (СССР) - №4630957/29; явлено 30.11.88; Опубл. 15.04.91, Бюл. №14. - 4с.: 3 ил.

Клюк Б.А. Усовершенствование методов капитального рем< газопроводов в болотистой местности. Диссертация на соискг ученой степени кандидата технических наук по специальа 05.15.13 - Строительство и эксплуатация нефтегазопроводов, 61 хранилищ, Ивано-Франковский государственный техничес университет нефти и газа, Ивано-Франковск, 1997. Защищаете научная работа (в том числе 5 монографий, 3 автор< свидетельства), которые содержат результаты исследов! технического состояния газопроводов и методов их капиталь ремонта в болотистой местности. Разработаны новые ме капитального ремонта газопроводов в болотистой месшост использованием бандажей, методы их расчета на прочн Осуществлено промышленное внедрение предложенных прием методов капитального ремонта газопроводов в уело: эксплуатации, приводятся данные об их эффективности. Ключов1 слова:

каштальний ремонт, оргашзащя, напружений стан, мще деформатившеть, техшчний стан.

Klyuk В.А. Improved Procedures of Pipeline Workover in Me Country. Thesis for a degree of Kandidat of Technical Scienci speciality 05.15.13 - Construction and Operation of Oil and Ivano-Frankivsk State Technical University of the Oil and Ivano-Frankivsk, 1997. The defence of 21 scientific works includ monographs and 3 author’s sertifieates results of the technical of pipelines and workover technique in the marshy country, procedures of pipeline workover using bandages, and calcul procedures for their strength ability have been developed. 1 techniques and procedures, dealing with pipeline workover i operating conditions have been placed in commercial operation data about their efficiency have been presented.

Key words.*

workover, an organization, a state of stress, reliability, deform technical state.