автореферат диссертации по информатике, вычислительной технике и управлению, 05.13.01, диссертация на тему:Розробка та дослiдження аналiтико-статистичних моделей прогнозування ефективностi засобiв та систем управлiння повiтряним рухом

кандидата технических наук
Майков, Сергей Юрьевич
город
Киев
год
1993
специальность ВАК РФ
05.13.01
Автореферат по информатике, вычислительной технике и управлению на тему «Розробка та дослiдження аналiтико-статистичних моделей прогнозування ефективностi засобiв та систем управлiння повiтряним рухом»

Автореферат диссертации по теме "Розробка та дослiдження аналiтико-статистичних моделей прогнозування ефективностi засобiв та систем управлiння повiтряним рухом"

РГО ол

54

7 Я

1Ын1стврство осв!тн Украхни Ки1вськиЙ Хнститут 1ня0нер1в цяв1льно1 ав1ви11

На.правах рухопису

Майков Серг1й ррГйович

ТОЗРОБКА ТА ДОСЛ1ЛЖЕШ1Я АНАЛ1ТККО-СГАТИСТИЧШ!1 ' МОДШЙ ПГОПГОЗШШЯ ИШСТШОСП ЭАСОБП) ТА , СИСТШ УПРАВШНЯ ГОВИРШШ тпш

СппцХаяыСоть (Я.13.01 - ТггравлХяня а »вхйГгшгх

системах

АВТОРЗвВРАТ X на злобуття ваукоЕ кавдвдвта твхя1танх нгцгх

ди.ертапП на адобуття наукбвого ступени

ЮСв • 1993

Робота виконава в &цво»юму ХнститутХ ХнхеверХг

цивХльноа авХаиТХ

Наздовкй кврХвыик! доктор технХчних наук,

професор Дем'янчук В.С,

ОфХцГАнХ одоненти: васлужений дХяч науки та

техоХки Украии, доктор технХчних наук, прсх'еоор 1гнатов В.0,,

Кандидат тохнХчних наук, доцент БарвХнсьшШ Л.Л.

ПровХднэ пХдприсыотво вказане в рХшенн! спецХалХзовано! ради,

Захист вХдбудеться " *___ 1994 року

о годин! на васХданнХ спецХалХзованоХ ради

К 072.04.02 в КиХьоькому ХнститутХ ХнженерХв одвХлмюХ авХмС

ВТигуки на автореферат, аавХренХ печаткою органХзацЦ, просимо напрапляти за адресов: 252058, КиХв-50, проспект Космонавта Комарова, I, вченому секретарю.

3 дисертацХею шкна поэнайомитись в <5ХблХотецХ Хнотитуту,

Автореферат розХсланий я_1993 року.

ВчениЙ оекрегар спецХал18ог<ш01 ради -к.т.н., доцент ^—-

" ' А.Г.Баскакова

С

ЗАГЛЛЫ1А ХАГЛКТЕГЮТЖА РОБОТИ

Актуальность робота. ОднТен з наАбХлья персдошх галузей народного гооподарстка *кра!ни с швХлыга ав!ац1я. ЗдШстозан! нею польоти повинн! бути наИбХльп йезпечлиш та еко:юм1чниш. Пля цього на л!таках, в аеропортах та на поаХтряких трасах вико-рнстовувтьсл велика кХлькГсть рХзноманГтгшх засобХв та систем гпицХалыюго призначення. Велика вХдповХдальнХсть за цю справу яе.гить. на службах упрашХтш.гговХтршпад рухои.Викоркстовувсне при управлТнн! повГтряним рухом элёктронне обладнання досить зкладне I дороге, призначаеться для виконання дует вХдповХдаль-кпх залач, лов'язшшх з життям багатьох; людей. Тому до эТектиь-еюст! його робота стагдяться дуг.е влсок! екшги. ЩективнХсть засобТв та систем улраплГши повХтрянкм рухом /С УПР / закла-цасться при 1х розробп! та виробництв!, а забезпечусться в пронес! тривало! эксплуатад11. На жаль на практиД! необхХдггай рХ-вень 1х еТективтост! далеко не зйвддя вХдповХдае вимогам, то негативно вгошвае на в^ектйвнХсть авХацХйно-транспортно! системи.

В питаниях оцГнкн та прогнозувания еоективностГ засоб1в та Т УПР Генуе багато невир1шених проблем. До цього часу, наприк-над, не вирХиенв питания оЩнки внеску засобХв та С УПР в забез-нечёння необхХдноГ безпеки повХтряного руху та його економХчно-зт1. Недостатйьо вирХмен! питания рационального аккористання :дюго обладнання, його надГЯносг! та технХчного обслугопування.

Тому пред'явлена да захисту дисертацХЙна робота приев'ячвна вирХиенню актуальних литавъ , пов»язаних з оцХгосою, прогнозуван-шл та п!движениям ефективност! засобХв та С УПР.

ЦХль втеонашш дксертацГйяо! роботи пожгас в:

- розроот та досуадаенш. анаштико-статистичних мслелей про-гнозувадия деягшх покайникХв е-ТективностХ засобХв та С УПР з метол забезпечення вимог до 1х рГвнл;

- розро<5о1 методГв лГдввдення надХЯност! га покраяеняя тезгаХ-' чного обслутовування засобХв та С УПР.

Ыетод яослХдаешш. ДослХдкення базувться на иатематичних методах теорх! ймовХрностей та випадкових процесХв.теорХХ х;осл1даення: операпХЙ та математичноХ статистики. Обкомами дослГдженпя с системи УПР та вга^ристовуваи!- в ^ них йасоои, лх анаяхтшсо-статиотичнГ моделХ (Ту^шатТонування.

3

Иаукова новизна. *

1.Автором вперше розроблен1 та досл1д.т.ен! оналХтпко-сгатис-Т1гчн1 моделI прогнозування ризлку небезпеки зблияення та з!ткне-шш повХгряних суден /ИС/ при поруиенн! встановленкх м1н1мум1в боковои, вертикального та поздошшього ецелопування ,а також при перейченн! марпрут!в 1х польоту. ЦТ модел! враховують структуру шкористовувашх засосСв нав!гац11 та УПР, !х точность та надГйнГоть, що оуттсво доповнюе в!дом! результата 1КА0.

2.Розроблена методика розрахункГв кое<Цц1ент1в збереження деяких осиовних показник!в ефективност! засоб!в та С УНР впро-довк тривало! 1х вксплуатацП.Розройлена методика оцХшш еконо-и!1 техн!чного ресурсу обладнашя при рац!ональному його викори-

. станн!'. ' .

3.Розройлана методика визцачешя оптимально! нерХодачвосй : гехн!чного обслутовувашя обладнанна , при якоиу аабезпечусться максимум кое£1ц1 евту техн!чного використалня. 11роакад!зован! вляхя шдвщення техн!чного ресурсу цього обдаднання.Розрсйтана методика прогнозування ресурсу ойдаднання по техн!ко-економ!чюш показнихам.

4.Розройлена методика прогнозування Ймов!рноот1 вияьяешш ПС в зон! в!дпов!дальшст! багатопозицГйних систем УПР.

Практична Щнн!сть роботи ПОлягас в ыожливост! використання II рвзультат1в при розройц! та ексгигуагацП засос!1в та С УПР в метою прогнозування 'деяких важливих показникГв е^екткЕност! !х {увкцГонувшшя.

Реал!зац1л результат!в досл1джень автора. Основн! результата рооотн опуол!коваш., Бикористовуиться в учбовому ггродео! ка кафедр! автоматизованих систем управл!ння поз!тряюш рухом в ле-гаСйному куро!.. при ирс^зеденн! лабораториях занять,при самостГй-н!й робот! студент!в та п!д чао курсового та дипломного проекту-Ешаи Г», 161 а ' також на п!дар:)смствах цив1льно! ав1ац!!.

Апробация роботи. Основн! полокення роботи та II результата допов!дались на /№ОхкХкнародних науково*техн!чних кон] е репьях та трьох студентських кон:;еренд1ях, як! проходили в К11ЦА, а такс* иа оецл нйрах кафедри автоматизованих систем управл!нна пов!-Трягада рухом.

*

Публ1кац1я результатов досл1дяення. Основн! результата1 робота !!<! НрЬКЗ! 1УШ- 1УУЗ рйШ 611уМ1ковш:1 [I - 1э] .

Структура та об'см робота. диСерТацГ!1на робота сгаачасться з вступу.чотирьох розд1л1в, висновтив та сгакка глшористаних лГтературних дг.ерел. Робота написана на 145 сторХиках тексту, в гоад числ1 6 табляць та 29 маюонк!в. Список лХтературннх даерал чей! чу с 65 найменувань.

ОСНОВШ!Л З'ПСТ РОБОТИ

Питазптми аналХзу та синтезу складних систем заЯмшэтьсл ба-гато вчених Укра1ни та за II кордонаш. Серед них сл!д назвати кхоли 1.И.Коваленка, В.С.Королюка, Б.Л.Креденцера, Е.Ю.Барз1ло-вича, Г.В.Лругапйна, 1.0.Уиакова -а 1ни1. АналогГчниып проблемами в галузГ ав1ацП в УкраХнГ займаютьея пол Л.Я.Белецького, З.С.Дем'янчука, В.ОЛгнатова, Л.ЯЛлыгоцького., П.СЛ1ов1кова гс 1яп1. Але проблеми досл1джэння та пХдвииення ^-ективноот! зш!ац1йних радХовлвктронних систем насЦльки схяадн! та багато-Тзанн!, да багато практично I теоретично вамивих пптань залииа-тгься нерозв'язанташ. До таких питань, зокрема, вХдносяться пи-гання оп1нки та прогнозуваяня »Тективност! засобХв та С УПР.Ш штання особливо значимо достагть в ная нелегкий чао, коли обме-генХсть фХнансових та енергетнчних ресурсХв впмагае розроокй та ¡абезпечення в процес! вксплувтад11 максимально коялквого рХвня фективност! засоб!в та систем УПР. Сл1д також пГднрэслити, цо С засоби та систеш при значен! вяконуватя дуяе в1дпов1дальн1 >алач1, пов'язан! з заиезлеченням високого рХва: безпеки повХтря-гого руху. " .,

Б пергому роздХл! дисертайП розглядаються затяьн! пл-•аки е^ективност! засобХв та систем УПР, критерП II оцХнки, ;зас;.;озв»язок р1з;шх критерИв еТектипностХ систем ЗПГР. Тут п1д-греслиа'ься, вд вкономХчй! показ кики авХапХдприсмства нероэривно юв'язшц-з пропускною спроможнХстп повХтряного простору з ура-суванням гЯнХг-умХв епелбнуванкя ПС та використову-^апо! С УПР.э грибутком в!д кожного рейсу, 9 вартХотг залобХгакня авХацХйне! грггода.з натййГстп С УПР та 1н.

В другому роздХл! робота розроблен! та дос.*дявя1 аналХтико-татастичнХ.модели прогнозування ризику небезпеки та небезпечно-

5

)

го ■ аблишшня ПС з урахуванштм використовувшшх засобХв иавХганХХ та УПР.пошдашкХв Гх точност! та надХйност!.

1мовХрнХсть небозавки при зближеннХ двох НС мохе бути- оц1-нена так:

. ' / А-

Я0 ро-уух. ~ ХмовХрнХсть небезпеки при зближеннХ двох ПС в стан! Цк. комплекс! в управлХння кожного э ИС та С У ИР; р ¿¡к - ХмовХрнХсть перебувашш цих комшшксХв в стаи!" К .В цьому спХввХдноиеннХ позначено:

_ _ _ -I ^ОО . .А

дв V путьова швидкХсть кожного з ПС; геометри-

чн! розмГри 11С вХдповХдао в поздовкньому,Соковому та вертикальному напрямках;| х |, |у| , [¿| -вХдносн! ивидаостХ ПС вХд--вовХдно в поздовжноыу,боковому та вертикальному напрямках; Б у -заданий мХИХмум бокового ешелонувашш; -Л/ , -ХнтенсивнХсть по-льотХв в1дпов1дно по парному та другому а паралелышх ыарарутГв} б"» • середньоквадратичн! вХдхилешш в!д заданих ?ларирутХв в!дпов!дно пераого та другого ПС;Рг[о) -ХшвХрнХсть того, цо одна ПС вХдносно другого не мае вертикального егелонуватш.

Введена понягтя кое^ХцГенту ефективност! по рХвнп безпеки руху, який характермзус ступХнь зменивння ризику небезпеки при зблиненн! ИС за рахунок вировадаення С У ИР пор!вняно з вшадком IX вХдоутност!.-

В дисертац!! проанал!зован! залехност! 1мовХрност1 небезпеки при зблшкшн! двох нс вХд ХнтеноивностХ польотХв. мХнХмуму бокового еыелоиування.точноотХ та надХйност! навХгацГйних ¡¡рила-д!в та С УПР п~ри каявност1 на кокному з ПС трьох типХв назХга-нХШкх пристреГ: .

Разом з вддельо розроблено та дослХдкеио пналХтнкп-статистнчну нол&яь щхзгнозування ризику небезпеки при поруиенн! • ыХиХмуму верг«,*'адыюго енелонування.

Рвзрос5лен1 кодел! прогнозуЕання ризику небезпеки на пере-сХчких машрутах.

Розробдена та проаиадХзована модель прогнозуеання ризику вебезвекл при порущенн! мХнХыуму поздовжного ?ы«лонувания.

6 .

В третьому роздТл! дисёртацЦ розроблен! та досхгёдаен! лея-' к! модед!, в яких розглядаються питания яксплуатацЦ засобХя та

злсте,л УПР.

РозроАлена методика оцГнюваяня коефГцГента збереження. раду эсновних показник!в С УПР.

Кое(11ц1ент збйреження ГмовГрноот! виконання заданих $унк-1С» запропоновано розраховувати так:

= рс ,

не /"с' -!мов!рн!сть виконання заданих фунгаЯй опстемов в ¿-тому :таи! гТункпХонування; /V - 1мов!рн!сть пвребування оистэми в I -тому стан! 8 71 мохливих. При с' « О !мов!рн!оть виконання заданих функц!й /~0 в!дпов!дас стану абсолютно над!йно1 зиотэми. ■•; ~

Кое$1ц!ент збережекня пропускно! спроможноот! золи УПР про-гонуеться розраховувати яг!дно з сп1вв!дноменням:

к&п.с;='и*я(1- ,

' "X т¿П£ '

не К„ - -коюПиХен* простои С УПР;^^,« - м1н!ыуми

юздовяяого еиелонування ПС в!дпов!дно при наявноот! та при в!д~ зутност! С УПР.

Коеф!ц!ент збережання «коном!чно! е^вктивноот! С УПР вязнете тьср так:

:е Л/ - к!льк!сть польот!в ПС в зон! УПР прл справн!й робо-:! С ЯП5; -У? - к!льк!сть польотХв ПС в т!й же зон! при вГдсу-?ност! С У'Т^-А/^л-г; , ¿пал2 - соредн!й час ^ольоту

(С б зон! в!дпов!дно при наявност! та в!дсутност! С УГГР.

При упровадг.инн! автоматизованих С УПР та розрахунках !х :ехя!ког «ЯоаоыГчно! ефективност! необх!дно враховувати опоном!-пц аспекта п!двищення пропускно! спромозетост! зоны У11Р та бвз-гекп руху, зв'язан! з 1ло~лив!стю запоб1гання деяки!. час'.инл ш1ас1йних лригод. При цьому коеф!ц!енг збережешот еганом!чнб! к:ект1'вност1 С УПР дор!внпватиме:.

~ ТГ '

7

Д* ' [сх-4— + £;

V. ¿Али'«, '

щ

С-) - ьартХсть С УТЕР та II експлуатацП за пер!од часу / } Сх - погодшшй прибуток в!д одного прибуваючого приведеного рейсу; С3 - збитки, як! вдасться запобХгти за рахунок викори-стання С УПР, в!днесен1 до одного приведеного рейсу; Я, - кГль-кХсть авХацХйних подГй, як! вдасться запобХгти за годину за допо-иогою абсолютно надХйно! С УПР; V - путьова ивидкХсть польоту ЕС; ¿р _ технХчкий ресурс С УПР; $хтгп, - мГнХмум поздоахного евелонуваннг ПС при справнХР робот! С УПР; - той же ыХнХ-

муы при вХдсутност! дано! С УПР; - йХлькХсть авХацХйних

подГй, якХ вдасться запобХгти при в1дсутност! дано! С УПР.

. ЗХдаосна шревищегия еконоцХчного е^екту в!д викорнотання С УПР понесених при цьому витрат розраховуетьоя так:

[-Г—

I }

При УПР широко використовуються засоби та системы, складов! елементи яких використовуються за призначенням впродовж неоднако-вого часу. В них чаатина облацнання, в якому нема потреби, виюш-часгься з робота, цо приз водить до економХ! гехнХчного ресурсу цих меиентХв та систею* в цХлому, налрацввання на вХдказ система, ехоноиП «иергетичывх ресурс! в та Хн,

В таких системах при параметр! потоку вХдказХв (ХгИ

/А - параметр ¿азтових вХдказХв, - параметр пост^иових

вГдаааГв ва час робота £ / тиычасове вшшяешш деякшс елзыеитХв 8 робота при ц'Дсутноот! в них потреби призводить до зроотання

вапрацпвшшя Тотема на вХдказ до велнчини:

В дасзртацЦ м!отягься спХввХдноиення, як! дозволяю» роа-рахувати збХльнення прибутку та технХчного ресурсу в!д викоряо-тшш. систем, в яких с мо«лив!оть виключати з робота частину не-потрХбного обладнання.

. Проведения технГчлого оболуговування обладания дозволяе за-побХгти деякХй частин! вХдказХв поступовото характеру, що збХль-■ус напрацювання системн на вХдказ.ХХ готовнХсть та технХчний ресурс, хоча X пов'язане з деяким додатковим XX простоем .Але ж цей прост1Й заздалегХдь запланований X його вплгв на роботу оисте-ми моста врахувати. Питания вибору стратег!! технХчного обслугову-вання, визкачення необхХдно! перХодичностХ та об*ему його цроведе-гаш розглядалися багатьма авторами, ало залипаються недостатньо ■вирХяеннгалт. В дисертацХХ розглянуте питания оптимХэацХХ перХодичностХ те личного обслуговуваиня, яка забезпечус максимум кое^ХцХ-енту техничного використання обладшання при регламентованХй по на-роботцХ стратег!! його проведения.

При лХнХйнХй залвжноотХ нараметру потоку вХдказХв вХд чаоу експлуатацХХ знайдано такий вираз для оптимально! перХодичностХ технХчного обслуговуваиня:

Г ,/ .

де t0 _ тривалХсть одного циклу обслуговування; é - ивидкХ-сть зростагзш з часом параметру поступових вХдказХв; п - число пикгХв .об'йлуговуваняя за перХод ексшгуагадГХ { К- - глибина те-тХчного обслуговузання, яка характеризуе частину обе тговуваних елемектХи в загальнХй Хх кХлькост! в систем!.

Прт- пок:оиу обслуговуванн! всХх елементХв системи за цикл / К * I /пей вираз спрощусться до виду:

Т

• IV1M - у"

<"11*1 V ^ ^

:.р;: такому обслуговувалн! ресурс системи збХлыяусться в -= О•*)'' разХв. Якби кояна було надХЯно обслутовуваги всХ елемен-та систеьш так, по К а I, то технХчний ресурс II був йл необме-хеннй. '

В дасерталХХ розглядаеться також питания остимХзацХХ перХодичностХ обслуговузання при квадратичнХй задея'ост! параметру. поступових вХдказХв вХд часу експлуатацХХ.

9

Аде ж ш практшй наЙчастХше не вдаеться забезпечити повыв обслуговування ойиаднання, тому 8 часом спостерХгаегься иоступо-В8 збХлъмення параметру потоку вХдказХв, що призводить до фХаич-ного вяооу обладнання I обмеаенкю технХчного ресурсу. ДлязбХль-■ешш ptJypcy при цьому доводиться з часом все частХие про водит и технХчне обслуговування.Ця перХодичнХоть розраховусться згХдно а виразом:

То<ш г ~ у Тон/п 1 ,

де Топщ1- перХодичнХоть обслуговуванпя на первому циклХ.

Якцо вдходити 8 необхХдностХ мХнХмХзувати вартХсть витрат по експлуатацХХ системи, то оптимальна перХодичнХсть технХчного об-олуговування при ЛХнХйнХй залехностХ параметру потоку вХдказХв вХд часу визначаеться так: /

Дв тр - вартХсть.проведения одаого циклу обслуговування; С^-ввитки зо годину простою системи в несправноглу станХ ;^- середнХй час вХдновлення працездагностХ системи при ремонт!.

В дисертадХХ розглянуто такот питания прогнйзувашш технХчного ресурсу обладнання по вкономТчним показнккам. ОдераанХ та проаналХзованХ вирази дня розрахунху ресурсу обладншшя для моде-лХ, за яков прибуток вХд використання системи за призначенням не зманнуеться никче деякоХ заданоХ межХ.

Диспетчери та Хнженерно-технХчний персонал С УПР дуже часто користуються резервом часу для вирХиення рХзних питань, в тому чиолХ для переходу на резервна обладнання, ремонту та технХчного обслуговування обладнання, !1а 0азХ вХдомих результатХв в дисерта-цХ1 проаналХзованХ перегаги дубльованих систем при наявиостХ резерву часу.

Цей резерр еинихае в наслХдок того, що промГжки часу ыХ* повХтрягаши су^Щж. часто на врактицХ перевшдуигь мХнХмадг но до-пустимх.

Все, но спршс вбХльшешт надХйност! васобХв та систем УПР. вргаводить д® п! движения е<1ективност1 !х ^укюцонуваяня- тактике-техйГчноХ та економ1чно! внаслХдок Хх нероэривного зв'язку.

В четвертому роэд1л1 роботи роэробляютьоя анал!тико-статнс-тичн! модел! прогнозування деяких показшшГв б$ективност! багато-позицХйних сиотем УПР, як! шкористовупться в цив!льн1й ав!ад11. . В Укра1н1 використовуються дв! районн! автоматизован! еноте-ми УПР- Стр1ла" та "Траса". Вони побудован! в!дпов1дно на баз! вооьми та чотирьох радХолокацХйних позидГй. В зонах !х дП чао-тина пов!тряного простору на пввному вертикальному евелон! контроле гься за допомогою одн!е!, чаотина за допомогою двох I на-/в!ть трьох радГолокацГйних систем. Деяка незначиа частина простору зовоХм не контролюегься за допомогою них РЛС.ПодГбн! системы У11Р використовуються в PocII - "Стр!ла" та "Теркас".

В дисертац!! введено поняття 1мов1рност1 правильного винайдення ПС в зон! вГдповХдальност! АС УПРз урахуванням над!йност! та резерву глектромагнХтного поля РЛС, наведен! сп!вв!днояеши для !! розрахунк!в при декХлькох алгоритмах обробки 1в1ормац1! стосовно Ки!вько1 АО УПР "Стр!ла" та Ыосковсько! районно! АС УПР "Теркас". Вйконан! необх!дн! розрахунки для них сиотем, як! ба-эуються на Хаотично э!браних матер!алах аксплуатап!!.

В дисертац!! п!дкреслюсться, цо в зонах, дэ мае щеце паре-криття радГолокаиХйного поля дек!лькох позицП^сумХсна обробка !н?ормац!1 них позиц!й призвела б до значного пХдвищення !мов!-рност! винайдення ПС та точност! визначення координат ПС.Сучасн! влектрошю-обчкелювальн! засоби дозволяють усл!ино реал!зувати цГ алгоритма.

ОсташСм часом в АС УПР / наприклац£ Ки!вськ!й аероузлов!й систем! "Теркас" та Сшд]еропольськ!й районн!й систем! "Траса" / використовуються для УПР багатопозин!йн! ,'-д!олеленгац!йк! систе-ми. 3 1х допомогою триангушоийиим методом визначают: ся координата ПС. Заслуговуе увагп система "Нива", яка■розроблавалася даш У1ГР на територИ Поддав!!, почала розгортатися, але не була зак!-нчена в зв'язку з розпадом Союзу.Це повинна була бути чисто ра-ДлОпеленгацГйна 12-ти позицГйна система, яка мала використовуЕа-Тйсь в зон! мГсцевиХ пов!тряних л!н!й.

В дисертац!! для цих систем введено поняття !шв!рност! правильного винайдення ПС в зон! В!дпов!дальност! системн УПР та виведен! сп!вй!днЬ*вння для I! розраху"к!в.

Методика прогнозування !мов!рност1 винайдення НС про!ллюст-рована на приклад! авроузлово! АС УПР для 1л!всько1 зони, в ях!й використовуються чотира рад!опеленгац1йн! позиц!!.

II

При еучаоному стан! систем обробки та вХдображення !н^дрма-цП побудова АС УПР на баз! багатопозтцйних раЩопеленгацХй-вих систем ц!лком реальна, хоча ! потробус розробки високоточ-них рад! опелеягатор!в. Деяк! обмеження накладас высока варт!сть канал!в зв'язку «£ж центром УПР та позицГяш. Але ц! питания мо-жуть бути вирСиенними, зважаючи на переваги таких систем в со-б!вартост1, надГйност!, в #колог1чноМ)Г вХдноиенн! та в питаниях споживання електроенергП,

ВИСИОВКИ ПО Р0Б0Т1

Таким чином, дисертацГРна робота приев"ячена анал!зу мето-д!в гСдвткезня е^ективност! (?увкц!онування засоб!в та систем уп-равлГння пов!тряним рухом на основ! розробки та дослХдження аяалГтико-статистичних моделей прогнозувшиш показцикГв .В зв'яз-ку о цим в дисертаи11 отркман! так! осиовн! результата;

1. Дана авторська !нтерпретац!я деяких положен* теор!! е?ек-тивност! в заотосуванк! до аасоб!в та сисг^м управлХння пов!тря-лш рухом. Визначен! основн! узагашгоюч! критерП оц!нки е<Текти-впост! цих васоб!в та систем.

Встановленкй взасмозв'язок ряду основних узагальнгаочих критерПв ефективност! |*уш<ц1онузалня систем УПР м!ж собою та з рядом лксплуатацГйно-технТчштх показгспйв засобГв та систем УПР.

НамХчен! основа! иляхи п!дввдзння ефективност! з-юобХв та систем УПР, реад1заи!я яких можлива на етап! експлуатацЦ.

2. Розроблеяа та досЦХджена аяалХтико-статистичяа модель для прогнозування ризину небезпечних зближень та з'ткнень повХтряних суден при польот! на паг плчлътх марарутах трас. Модель враховус структуру використовуваних засоб!в вав!гац!1 та УПР, характеристики !х точност! та надГйност!, цо вХдзначас II ориг!нальн!сть лорГвняно 8 в!домими моделями IKAO та !нтп:х автор1в.

Розроблена та дослГдаена аналог!чна модель дая прогнозування рпику 81ткнень повХтряних оуден при поруменн! ыСнХмуму вертикального еяелонування.

Розроблена та досл1джена шиийтико-статистична модель для оп!нки 1мов!рноот! небозпечшг* зближень та зТткнень повГтршшх суден при поруиенн1 мХнХмуыу шздовжного «шелонування.

Розроолена методика прогнозування. кон;;л!ктних ситуаций в

зовах переоХчеаня трао та енелонХв, а такох визначення м!н!муму поздовжного еяелонування, яка враховуе. похибки визначення координат повХтряних оуден та путьово! внидкоотХ.

3. На основ! розроблених анал!тико-сгатис гични х моделей ^ун-кцГонування систем УПР розроблен! алгоритми оцГнки кое$1цХента збереження деяних основних показникГв: пропускяо! опромояноот! систеии УПР, економ11 льотного часу при II використанн!, II еко-ном!чно! е;Тактивно от!.

Розроблен! алгоритм! оцХнки ряду эксалуатад1йно-техн!ч-них показник1в £ункцХонувшгая систем УПР, елементи яких викори-отовуються при експлуатацГ! не весь час. Проанал!зован! монлнво-ст! п1двищення.в$ективност! таких систем.

Розроблена методика оптголГзацГГ перХодичностХ техн!чного обслуговування обладнання зг!дно стратег!! регламентованого по нароботц! обслуговування, яка забезпечус максимум коефХцГента технХчного використання обладнання. ПроаналХзован! моаливост! пХдвнцення над!йност1 та те личного ресурсу перТодично обслугову-ваних систем.

Розроблена методика та алгоритми прогнозувантя ресурсу систем УПР по техн!ко-економ!чним показникам.

ПроаналХзован! можливост! пХдвшдешм егектшшост1 С УПР при наявност! резерву часу. •

4. Розроблен! методики та алгоритми оцГнки ХыовХрноот! вияв-лечня повХтряних суден в'зон! вХдповХдальностХ багатопозшСйних систем УПР та коефХцГента збереження цХе! 1мов1рноот! в процес! експлуатад!! на баз! аналХтико-статистичних моделей Хх функцХо-нування. При цьому розглядавться С УПР, по 'удованХ як на баз! радХолокадГйних, так I на баз! раиХонав1гац1йних- радХопелеига-цГйних систем.

Ооновн! результата роботи викориотовуються на експлуатац11 та в учбовоыу процес! на кафедр! автоматизованих систем УПР. По дисциплХнХ "ЕксплуатацХя АС УПР" опубл!коваяо два навчально-методичних пооХбника, да зн'йшш вХдображення деяк! розробки автора.

Основний зм!ст дисетзтацГХ опу ¿ЛХкований в наукових працг :.

ПУБЛ1КЛШ ПО TEMI ДИСЕРТАЦИ

I. Дем'янчук B.C., Майков С.Ю.Прб орган!аацГг технГчного оболуговування эаообХв автоматкзовашх систем уг;авл!шш пов!-тряшш рулом, В зб. "Ав!ац!йи1 тренаяери та систем» У IIP".-Kill в: К1ГЦА, IS89,с.100-103.

2.Майков С.Ю, Визначення ресурсу облапнанш АС У1ЕР по тех-й!ко~економ1чшм показннкам. Тези допов!дей студентско! науково-техн!чно! кон;]:еренн!1.-Ки!в: К11ЦА, 1990,с.15-16.

3. Дем'янчук B.C., Майков С.Ю. Эксплуатация! методи зобээ-печеннп. bi.coko! е<Тективност! засоб!в та систем УПР.Методнчн! вказ!вки для сямост!ft но! робота студент!в.-йи!в:КПЦА, 1993, с. 44.

4.Лом,я!пг'к B.C., !.'а'.'ков С.Р. Про вплкч людсь..ого фактору на надТййсть АС УПР. В зб. "Ергоном!чна отцшса ёргатичних скс-тем".-Ки!в: КИПА, 1990,с. 60-64.

5. Дем'янчук В,С,, Майков С.Ю. Про збережёная ефективност! функшонування АС УПР. в зб."Автогатизал!л пропесХв управл!ння польотом л!така, гговХтрящтм рухом та aalaiuta! тре натари". -КиТ в: К11ЦА, ТГ92, с. 18-22.

6. Пайков С.Ю..Загороднлк АЛ. Про прогнозузагаш !мов!рно-ст! небезпечких зближень повХтряних суден при поруленн1 :Ян1му-му Гх поздовзшого еиелонуваннл. Тези допов!дей студеятсько! на-уково-техн!.чно! конТерениЛ.-КиХв! К11ЦА, 1:91, с. 30.

з7. Дем'янчук В.С,.Майков С.Ю. Методолог!чн! питания оцГй-ки е^ектлвност! систем УПР. Тези допов!дей мХянародно! науково-технХчяо! кои^еренцИ "Иетоди управл+ння системною ефвктивнГстю функпХоаування електриф!кованих та пХлотажно-навХгахСйних комп-лекс1в".-Ки!в: ШЦА, I99I.C.8.

8. Лрм»янчук B.C., Майков C.D. Про вшшв засобГв УПР на безлеку польотХв дов!тряних суден. Тези дояоаГдей МГжвародно! науково-технХчно! кон5еренц!1 "Метода управл!ння системною ефв-ктивнХстю функдГонування а-ектриф!кованих та п1лотажно-нав1га-дХйних кошиекс!в".-Кя1в: КША, I99I,c. I20-121.

9. Майков С.Ю. Нетодюса опХнки риаику з!ткнеяь пов!тря-вих судев при порушенн! ыХв!муму вертикального еаелонування.

.14

В зб. "Шдвииешш ефективност! автоматизованих систем уггравлХшш," -Кйв: ШЦА, 1992, с.37-41.

10. Дем'янчук B.C., Майков С.Ю. Про визначвшш ресурсу об-ладншшя по тэхн!ко-е коном! чтш показникам. В 3d. "Щдвиценнн ефективноот! автоматизованих систем управл!гот",-Ки!в: ШЦА,

1992, с. 67-71.

11. Майков С.10., Ахмед Цайя. Про оц!нку над!йност1 систем при разному час! використання !! елеменПв. Тези допов!деЙ сту-дентсько! науково-техн!чно! конференц!!.-Кн1в: КИПА, 1-33, с. 29.

12. Майков С.Ю. Про опткмальну цер!одичн!сть контролю та техничного обслуговування невикористовуваного обладншшя. Тези доповХдей студентсько! науково-техн1чно! кон]ереши !, -КиТ в: KII11A,

1993,с.23-30.

13. Дем'янчук 13.С, , {{айнов С.Ю. Про використшпш режиму активно! радЮпеленгац!! в системах управл!ння пов!тряним рухом. Тези ,цопов!дей студентсько! науково-техзСчно! кон^ерошС! .-КиТв: ШЦА, 1993,с. 30-31.

14. Дем'янчук B.C., Пайков С.Ю. Про е$ективн!оть систем управл!ння повГтряшш рухом при р!зному час! використшпш 1х елеменПв. Тези допов!дей Шянародно! науково-техн!чно! коифв-ренц!!"Метода управл!ння системною ефективн!стю електриф!коианих та п!лотатло-нав1гац1йш1х комплексХв"- Ки!в: К11ЦА, IS93,c.I7-I8

15. Дем'янчук B.C., Пайков С.В. 0птим!зад!я пер!одичносН техн!чного обслуговування невикористовувадого обладнашш. Тези допов!дей Шгнародно! науково-технХчно! конферешС! " Метода управл!шш системною ефективн!стю електрифХкованих та п!лотш:;-но-.навХгяцХйних комплекс!в".-Ки!в: К11ЦА, 1993,0.18-19.

16. Дем'янчук B.C., Дрововозов В.Г., Цайнов С.Ю. Експлу-атаиХя автоматизованих оистем УПР. Лабораторн! робота 1-7,-Ки!в: ИЩА, 1993, о.40. >

17. Дем'янчук B.C., Майков С.Ю. Деяк! модел! використшшн складних систем, В зб."Теор£я та метода дссл!дкення ав!ац1йннх автоматизованих метем- та тр8наиер1в",-Кн1в| К11ЦА, IS93, 0.64-66.

18. Дем'янчук B.C., Майков С.Ю, Визначення характеристик на-д'йност! систем при рХаному час! викориотання 1х елементХв. В 3d. "Геор1я га метода дослХдження ав!ац!Чних автомативо-ваних оиотви та тренажер!в".-«и!в« ГСГШ, 1993, O.66-70.

19. Дем'янчук B.C., Майков С.D. Вплив лвдського фактору на над!(1н1оть автоматизовшгах систем управл!ннл повГтряним рухом. в вб. "Ергоном!чна оцГнка ергатичних систем "ек!-паж- лХтак", "вк!паж- тренажер".-Кш в j ШЦА, 1993, с, 6861.

Шдлисано до apvkv 01.12.93. Формат 60x84/16. Tantp цр^арськи*, О^сетний друк. Ум.<!врбов1д.5. Ум.вид.арк.0,93. Обл.вид.арк.1,0. Тираж 100 прим, Замсэленнч » 263-Х . Щна * . Вид.» 247/3.

Видавниотво КПЩ.

252058. Ких'в—"58, проспект Космонавта Комарова,!.