автореферат диссертации по безопасности жизнедеятельности человека, 05.26.02, диссертация на тему:Разработка методов и средств повышения эффективности систем пожарной сигнализации

кандидата технических наук
Деревянко, Александр Анатольевич
город
Харьков
год
1995
специальность ВАК РФ
05.26.02
Автореферат по безопасности жизнедеятельности человека на тему «Разработка методов и средств повышения эффективности систем пожарной сигнализации»

Автореферат диссертации по теме "Разработка методов и средств повышения эффективности систем пожарной сигнализации"

М1НГОТЕРОТВО 0СВ11И УКРА1НИ ХАШВОЬКИЙ ДЕРЖАВШИ ТЕШЕЧНИЙ УН1ВЕРСЙТЕТ БУД1ВНИЦТВА ТА АРХ1ТЕКТУРИ

На правах рукапису

ДЕРЕВ'ЯНКО Олэксандр АнатолШович

РОЗРОБКА МЕТОДГВ ТА ЗАООБ1В 1ЛДВВДЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТ1 СИСТЕМ ПОЖЕЖНО! 0ИГНАЛ13АЩ1

05.ze.Q2 - поженена безгока

Автореферат дисертац 1I на здобутгя наукового ступени кандидата тохн1чних наук

Харн^в - 1995

Дисертащею в рукопис

Робота виконана в Харк1вському шституп пожеино i безшки MBG Украши.

Науковиа кер!ввик : Заслуженна винах¡дник Украхни, доктор технишиг наук, старша науковиа сшврсштник Абрамов Ю. 0.

0$miZHi апонэнти :

- Заслуженна дхяч науки та технйси Укра'гни, доктор TexHi4SK£ наук, профвсор Прохач Е.Ю.

- кандидат твхн1чнис наук, старший науковий спiapoöiTHüK Антонов A.B.

Праведна орган1зац1я -

концэрн "Укрпожсервю", м. Ки'л'в.

Захист дисертацп в1дбудатьоя -/Л /г 19Э5 р. о /3 годин! на зас 1данн i сшц!ал1зовано1 вченог рада Д02.07.02 при Харк1вському державному технхчному уншерситэ-Ti будгвнщгва та аритэктури за адресою: 3I00D2, м. Харк1в, вул. Суиоька, 40.

3 дисэртацгею можна ознайомтися у б1бл2отец! Харкгв-ського державного техничного ун¿варситету буд!вницгва та ар-х!тектури.

Автореферат розюланий ^ 1995 р.

Вчениа секретар с----

сшц1ал1зовано1 вченох рада кандидат тэхв1чних наук, доцэнт Е. Vi. Кутовиа

ЗАГАЛЪНА ХАРАКТЕРИСТИКА Р0Б01И

АКТУАЛШОГЬ ПРОБЛЕМИ. У ншишнШ час ¡снуе ст!йка т9нденц1Я до зроставня к!лькост1 крупных пожеж та aaapia, що наряду з хншими причинами зумовлэно низькою ефективню-тю шжэжна'1 автоматики , зокрема, систем поженено i сигна-л!зацп'. Тому одним з прюритетних напряшив фундаментальных та прикладних досл]джань з проблем науково - тэхнтого роз-витку державно í пожежпо i' охорони на пер i од 1995 - 2000 рр. визначено удосконалэння фунщ! овально i' ефектавност! ¡ техничного р1вня систем ионюжноi сигнал! зацп ( п. 6.4 додатка № 2 до рИпання Колэг i 'i МВО Украхни В1д 28 лютого 1995 р. № 4 км/2 ).

Низька ефекгивнють таких систем зумовлвна рядом недо-лíkib як тэхепчних, так i орган¡зац!йних. Треба визначити, що процедура тдащання ефзнтивност! таких систем за рахунок забездачення контролю íx техшчного стану з наступним В1д-новленням необх1дного р2вяя твхнхчних характеристик реалхзу-еться в основному для приамальниг стандт або шмф!в пошива í сигнал 1зац1г, в той час як чутлив1 елэменти систэм практично не шдаягають д1агноспщ1. Остання обставила послаблюв дно вс и органхзац1Яно-тахн1чш1х заходов, спрякаваних на шдвищэння ефектавност! систем.

Незвжапчи на та, що остзншм часом намхтилася тенденц!я до впровадаення целого ряду оригшальних засобш випробувань дамових пожежних спов1шувач!в, стосовно до теплових пожежних сповицувачт така теяденцхя практично в!дсутня. Тому, а такою внасл^док того, що теплов! пошежя! гаювйцувач! завма-ють б1ля 90 % в!д загальноI к!лькост! спов!щувач!в, шр зна-

ходяться у ексшсуатацп, виникла необидають у розробц! вауково-методиганого забезгочения по визначенню техн!чних характеристик таких сповхшувачАВ.

МЕТА РОБОТИ- виявиги тендзнцп розвитку систем пожежно! сигнал1зац!Г та розробити" засоби, алгоритма I гршципи реа-л!зацн математичиих моделей, що описують процэси у едзмен-тах систем плшежно! - сигнал !зац!1, котрх забезлечувть шд-вищення ефективност I таких систем.

Для досягнення поставлено'! мэти в робот 1 вирипуються так! задач!: проведения анализу тенденщи розвитку систем поженено! сигналхзацп та обгрунтування шляхт шдвищэння и ефективност!; визнзчення класу критичних еламенпв систем пошжно X сигнал !зацп та розробка мзтематичних моделей, що описують и робоч! процэси; розробка методов визначен-вя основних техн1чних характеристик для вибраного класу элемент 1в; розробка алгоритм ¡в та принцип ¡в, що забезпечують техн1чну реал!зац!в математичних моделей та методов виз-езчэеея техн1чних характеристик цього класу еланантш; оцхнка ефекгивност! запропонованих методов та принцип!в IX техн1чно1 реал!зацП; розробка рзкомендаща з методики визначення основних техшчних характеристик для вибраного класу 9Л0М0НТ1В систем пошжно 1 сигнал!зацп .

ОБ'ект дослтдання - системи пожежно! сигнал¡зац 11.

ПРЕДМЕТ. ДОСШДйЕШШ - прогрей у элементах та приладах систем пошжно г сигнал !зацп, показники, що визначактгь тех-н!чниа стан цих элемент !вта прияад!в, метода визначення по-казвикш та IX взаемозв'язок з ефективнхетю систем пожежноI сигнаизац! I.

МЕТОДИ ДООПДНЕННЯ. У робот! використан! метода систе-

много анализу, твори планування ексшрименту, математично"! статистики та обробки даних, метода теорП елекгромагн1тних к!л, теорп автоматичного управлшвя, ¡дэнтифшацп та т., що в1дпов1дав спвцифщ! завдань, якх розглядаються.

НАУКОВА НОВИЗНА. На основ! аналту ¡нформащйного за-безшчення систем пошжно'Х сигнал ¡зац и, розробки бази даних та анал1зу р1вня тэта того стану систем пошжно г сигна-Л1зацн, а також метод!в та засобхв випробувань '¿х элемента- пожежних сповицува^пв здхяснэно: розробка математичних моделей роботах процзс 1в у МТПО при статичному та данам¡ч-ному режимах; розробка навйх метод¡в, що забвзшчухггь визна-чення працездатносп МТПО, а також одержання оц'ток 1х тех-нхчних характеристик; побудова алгоритмов випробувань МТПО, а також розробка принцип ¡в хх апаратурно! реал^зацп; вста-новлйно кхлькюний взавмозв'язок "м!ж показниками, що харак-таризують ефективнють засоб!в випробувань та ефективнють систем падаинп' сигналхзацп". НА ЗАХИ01 ВЙНОСЯТЬШ :

1. Результата систекних дссл!джэнь щодо систем поженено! сигнал1зац1I.

2. Математичн1 моде л I МТПО у статичному режим! та метода хх отримання.

3. Математичн! моделI МТПО у динамичному режим I та метода и побудови.

4. Метода визначвння параметр 1в МТПО.

5. Принципа апаратурно! реал1зацп розроблених моделей та метод1в.

6. Еекомендацп з проведения випробувань М1ПС.

ПРАКТИЧНА ЩННМТЬ. Розроблан! математичн! модел! про-

- в -

про ¡в, що маюггь мхсцв у МТ11С, а також метода та алгоритми 1'х випробувань у сукупносп з принципами и апаратурно! реал!-заци в наунсво-методачною базою для створевня засобдв, зав-данням якш в визначення р!вня техн1чного стану елэмешчв систем пожеянох сигналшацп.

Вфопдають одэржаних наукових результат ¡в шдгвердау-еться використанням даних, одэржаних з практики, обгрунту-ванвям вибору осеовних припущэнь та обмежень, використанням сучасного апройованого математичного апарату, корекгним ви-бором загальних та часткових показншав та притер пв, сголу-•ченням теоретичних та ексгориментальних досл!даень та IX високим ступеней зби-у, ясним ф1зичнш тдумаченням одэржаних результата, як! не протирХчать в!домим даним, а також дос-вгдом пракггичного використання одэржаних результат 1в.

ОСОБИСТШ ВНЕСОК автора склада еться у розробц! бази даних по системах поженено * сигнал 1зацх г С 4, 12, 5, I, 8 ], розробц! математичних моделей проще 1в у МГПС [ 3, 17, 18, 19, 6 ] , метод1в випробувань [ 14, 6, 9 1 , алгоритм!в та цринцишв апаратурно! реалхзацп С 15, 20, 6 3, покладених в основу побудови приладу для визначення од!нок технхчних ¡характеристик МШО [13, 16, 6, 21 3, а також в ощнц1 ефек-тивност! одэржаних технхчних ргшень 12, 8, 7, 10, II, 22 ].

РЕАЖЗАЦ1Я ТА ВПРОВАДКЕННЯ РЕЗУЛЪТАПВ РОБОЭД. - Основн! результата робота реализован1 у рамках НДР , згхдно ¡з замовленнян УДЯО МВО Укра1ни ( даржавний реестрац1аний N 0195Ш025Ю та N 0195Ш16767 ), а також у рамках рсШт М1Ж ХШБ МВС Украхни та ДП "НВО Хартрон" ( КБ " Хартрон-Ас-тра" ), ФИНТ НАН Украхни ( СК1Б по КГ та СП ) на протяз1 з 1992 р. по 1995 р. Результата доелгджень впровадаенI при

створенн i системи пожэжнох сигнал¡зацi x "Прометей " ( ВЯИЦ. 425615. OOI ) та пошших сповхщувачш "Агат" - ДП "НВО Хар-трон" ( КБ "Хартрон-Астра"), при створенн i автоматичних систем газового пожэжогас 1ння - ФТ1НТ HAH УкраХни, а такой при шдготовц! пропозицш на розробку дарспективниг взхртв автоматичних установок пожежогас ¡няя в УкрЩЦПЕ МВО Украхни та у випробнШ пожежнш лабораторп УДПО УМВС УкраХни у Хар-KiBCbKia область

Впровадаення результатiB досл!даень дозволило скорота-ти час, що викориетовуеться при одержанаi оцшок технхчних характеристик чутливих элемент¡в систем пожежнох сигналi-зацп, приблизно на два порядка при шдвищэянх ефективностх хснуючих систем поженено !' сигнал¡зацIX на 10 - 20 % .

kpim того, основеi результата дослпдаень впровадаэно у навчальниа процэс у Х1ПБ МВО Украхни при вивченн i дисциплин "Пожежна автоматика".

АПР0ЕАЦ1Я Р0Б01И. Основниа зм ¡ст робота допов!дався на науково-пракхичних конференциях "Проблеми пожежнох безпв-ки" ( ХШБ МВО УкраХни, м. Харкгв, 1993 р. та УкрНДШБ МВО Украхни, м. Кихз, 1ЭЭ5 р.); на м!ждвржзвнШ Еауково-практич-HI2 конференцп "Удосконалвння системи шдготовки кадр!в та проблеми д1яльност! пожэжнох охорони" (АВ1У МВО PK, м.Ал-мати, 1994 р.); на ВсеросШськ12 науково - практичн!2 конфе-ренц£Х "Проблеми соц1альна-прававох та медично-психолопч-Ho'i шдготовки спшроб 1тникiB ОВО РФ " ( м. Санкт-Петербург, 1994 р.); на 48, 49, 50 науково-тэхя1чних конференциях " Шдвищзння ефэкгпшностi буд^внкцгва" ( м. Харкш, 1993 р., 1994 р., 1995 р. ); на Шнжароднm конфэрешШ " Промислова эколог iя та охорона навколишнього евредоввда" ( м. Белгород,

- а -

1995р.).

ИУБЛШАЩ1. ОсновеI результата робота опубликован! в в одному навчальному пос1бнику, 21 науковха статт! та тезах догов ¡дег наукових конференции

СТРУКТУРА ТА ОБСЯГ РОБОТИ. Дисертащана робота склада-еться з вступу, 6 глав, загальних висновкш, списка лггера-тури та додатк!в. Робота мостить 200 сторшок та включав 53 рисунки, 16 таблиць. Список Л1тератури включав 117 наа-менувань.

ОСНОВНИЙ ЕМ1СГ РОБОГИ

У ВОТУШ обгрунтовуеться виб!р та актуальнють теми, визначаеться мета, завдання та методолог1чн1 засади досл2д~ жання, наукова новизна та практична значим!сть аого результатов.

У ПЕРЕЕИ ГЛАВ1 розглядаються питания 1нформац!йнаго за-безшчевня елеманпв та систем пожежнох сигнал! зац и (ЕтОПО).

На основ! анализу даэрэл !нформац!Х у гадуз! пожежнох сигнал 1зац1'1 показано, що навбхльш хнформативними е описи винаходхв, що мають найменшиа стутнь стар1ння та дозволя-ють забезпвчихи достатньо просту процедуру формалхзацП', а необх!дн!сть пвреробки великого обсягу ЩеХ !нформзцн ви-магае застосування обчислювальних засоб!в.

Показано, що аналз патентних документ стосовно до ЕтОПО доц1льно зд!2снкги на основI бази даних, при цьоыу як система управл!ння використовуеться система "Репер".

База даних "Пожажна сигнал!зац!я", структура яках м!с-тюъ 19 символьних та одне багатосимвольне поле, збуповянз на основ! розробленох класифхкацп, що враховуе конструк-

тавн1 .та функцюнальн! ссобливосп ЕтСПС по 5-ти шдкласам шршого рхвня, 12-ти Шдкласам другого р!вня та 68-ми шдкласам третьего р1вня, дозволяв виконати хнформашаниа анализ по вс¡г элементах класиф2нацп та хх комбхнацхях, чт усуваюгться недолиси хенуючих класифшаща ЕтСПС та баз даних.

У ДРУПй ГЛАВГ виконано аналхз тенденцт розвиггку ЕтСПС та сформульовано задачу дослхдаення.

3 анализу техн!чного стану ЕтСПС, виконаного з викорис-танням бази даних "Пожежна сигнал¡зац!я", витпсае, що за-гальна кхлькють технХчних ршень (1Р) по створенню ЕтСПС розподиюна таким чином: Япон1я- 30%, США- 1656, СРСР- 13Ж, ,.Великобритан1Я - 8Ж, ФРН - 7%, Швейцария - ЗЖ.гПольща -1,45В. Генув ст¡2ка тендэншя до розповсюдкення ХР за межами своех крахни, особливо цэ характерно для Шонхх (5056 в!д загальнох кхлькостг'ТР, на як] видан! патенти-аналоги).

Харакгерним в перевищэння у патентуванн! ТР по пожеж-них сповИцувачах (ПС) над ХР по системах пошжнох сигнал¿зады (СПС). Але янщо для балъшост! крахн в!дношення ТР по цш видам ЕтСПС складав 0,6-0,9, для СРСР воно дор1внюз 0,2.

Показано, що незважзючи на значну кхлькють ТР по ЕтСПС, розроблених у СРСР, хх рхвень нижче р1вня ТР, розроб-лених у краХнах, що е передовими у галузх створення ЕтСПС. Для Украхни актуальними яапрямками удосконалення ЕтСПС е комплексна розробка СПС, розробка засоб!в обробки сигнал¿в, що генеруються чутливими елементами ПС, а також розробка метод ¡в та засобХв випробувань ПС.

,3 аналхзу ТР по розробц! метод1в та засобхв вицробувань ПС виходитъ, що юнуе пропорщана залвжнють мхж к1льк1стю ТР щодо р!зноман1тних видт ПС та киькхста ТР щодо випробу-

-гавань ПО в1дгюв1дних вид ib. При цьому у ОРСР опрацьовувалися лише ТР, котр! дозволять випробовувати ПО тиьки у стадю-нарних умовах, що особливо характерно для ташювих ПО. В силу екояом 1чва i' ситуацп, що склалася в Укра гн i, коли немож-ливо швидко зррбити замод юнукгаих ЕтСПС на б 1льш досконально акгуальним е п¡двищення ефективност! систем за раху-нок удосионалення i'x експдуатэц! , зокремз, випробувань еле-манпв що нагбиып широко застосовуються у таких системах -теплових ПО та, зокрема, МТПО марки Ш - 105 - 2/1. На ц!И п1дстав1 сформульовано задачу доелхдаення.

ГЛАВА 3 присвячуеться розробщ ексгориментально i установки, за допомогою якох вирхшуються задач! по обгрунту-ванню еквхвалантного валиву на чутливиа елвмэнт МТПО та одержуються виххднх дан! для побудови генератора еквхвалент-ного впливу (ГЕВ) та математичних моделей МТПО. Для прова-дэння дослхдаень здхаснено планування ексдариманту, у в!дпо-вхдностх з яким кхлъкхсть вимip¡в и визначавться як

П = О2 / е » < 1 )

дэ 7 - дов!рча iMOBipHicTb; - квантиль нормованого

нормального розподхлу для довхрчо'х Шов¡рностi (I+7>/2 ; е - точнхсть вгаиртвань; о 2- дасшрсхя. Показано, що мхнх-мальна кхлькхсть вимхрхв повинна складати не мвнше 35.

Для визначення вих!дно! шформаци при побудовх ГЕВ ви-користовуються пристрот, що мхстять пвретворювач! Холу (ПХ), ефективнхсть яких íctotho залежить в!д параметр!в напруги живлення. Обогрунтовано швлання ПХ струмом, що зм!нювться по гармон¡иному закону. Для 1ралад!в такого типу ексшримен-тальним шляхом одержан! градувальн! характеристики. Цх igat-

лада використовуються для одэржання топограф п магн1тного поля у магн!тн!Я систем 1 М1П0 в р!зноман1тних п горер!зах. На рис. I наведан приклад картини розпод!лу магштного шля.

В,Тл 1.10-4

о

X, мы

Рис. I. Топограф1я магн1тного поля у магн!тн!й системI МТПС на р!вн! У=4,1 мм

Анал1з топографп магн!тного поля показуе, що для маг-

н1тоелвктрично1 сили МТПС мае июне <ЗВ

Р (Т) ~ - = Г(Т) = 1,27 - 0,014 Т ; ( 2 )

<Эх

да В - магнина 1ндукц1я; Т - температура. Крш того, анализ ШформацП про топограф !ю магн 1тного поля у робочхй порожнш! МТПО дозволяв зробити висновок про мож-ливють вшшву зовнипнього поля на магнхтне поле МТПО таким чином, щоб досягалася його д!я на чутливий елемент М1П0, яка була б екв¡валентною тепловому вшшву. Така ппотеза заано-вана на тому, що у вираз1 (2) поИдна дВ/дх, що з точнютга до постхйно! величини дорхвнюе магн1тоелекгричнш сил! Р(Т), може бути зм1нена як за рахунок зм!ни темшратури, так ! за рахунок комшнсуючо! дп зовн!шнього магн!тного поля. У цьо-му зв'язку, в 1 домоет! про топограф 1ю магнггного поля МТПО в

вюадним матер!алом для. синтезу ГЕБ, задачею якого е форму-вання зовн!шнього магнхтного шля, яке компенсуе магштне поле МТПС. ,

У ГЛАВ1 4 розробляотъся математичнI моде л 1 МТПС та метод 1'х випробування у статичному режим I.

Використання экспериментально г установки дозволило одержат матшатичну " модель М1П0 у вигляд! полшомхально"!

залежност! струму у обмотц! ГЕВ вЩ темпэрзтури навколиш-

*

нього середовща за умови, що цим значениям струму в1дпов1-дають момента спрацьовування МТПО. 3 урахуванням розкиду комплэктуючих МТПС 1'х модел! належать певн!2 облает!, верхней та ншнха кордон якох описуються в1дгов1дно в^азами

IV(Т) = 911,98 - 1,0763 Т - 0,04618 Т2-0,00336 Т3-

< 3 )

-0,0001 Т4- 0,0000005664 Т5 ;

Ш(Т) = 593,11 - 4,262 Т + 0,45156 Т2-0,02661 Т3+ + 0,0005905 Т4- 0,0000048 Т5 .

Ц1 модел! покладен! в основу методу статичних випробувань МТПС,якиа базувться на рекурентнШ процедур! з ¡дентифхкаци аналгтичнох залежност! м!ж струмам, що обумовлюе спрацьовування МТПО, та температурою навнолшшього середовща, як!й належигь значения темпвратури, рхвне порогу спрацьовування

МТПО. Пор!г спрацьовування Т б корнем рхвняння

Р

к

I Н ^ = 0 . < 4 >

1=0

да коеф!ц!енти а.. визначаються з розв'язання системи р!внянь

2 а 1 - •

1=0 к

I а 1 ( Т0+ Л )1 - I 1=0

к

I -

1=0

! ( Т0 + 1 А

тут Л - заданий ¡нтервал температуря; - - значения струм1в, що визначаються за допомогою рэкурентнох процедури

Алгоритм визначзння порога сцрацьовування МТПО пояс-нюеться за допомогою рис.2.

I

1 1—1

IV IV.

I

IV.

V Ч

II

1п, 1п!-1

1п

1+1

\ iv

.0 гт—.....

X; 1-1

\ \

X \ \

ь / \ N. \

д &

т

т0 Т1 Т1-1 т< Т1+1

Рис.2. До визначення порога спрацьовування МТПО

- 14 -

Вэал!зац!я цього методу визначення порога спрацьовуван-ня по температур! показала, шр средньоквадратична похибка дяя д!апазон1В температури (+20 * +30)°С не перевищуБ двох градус1в.

Показано, що при використанн! розробленого методу ста-тичних випробувань МТПС досягаеться виграш у час! приблизно на три порядки.

У ГЛАВ1 5 розроблякггься математичн! моделI МТПО та метода '¿X випробувань у динам!чному режим!.

Анализ можливих метод!в хденгифшацп динам!чнш: моделей МТПО показав, що перевагу треба В1дцати характеристикам часу, зокремз переходит функцп". Наявнють нел!н!йност! не дозволяв використувати традиц!йн! метода !дентиф!кац11 моделей. В зв'язку з цим матемзтична модель МТПО для його л!Н1й-но'1 частики апроксимуеться виразом

^ »

11 ( 1 ) = К ( 1 - е т) , (6)

де г- час, а для параметр1в т та К одержан! сл!дуючх реку-рентн! сп!вв!днсшенля

-¿И(Л + Л Т2 ) т - 1» + -±-•

1 г(д®1-дт8) <7)

к - Г , + А Г у Л та) | ДТг + ,

1- 1 г (АТГ АТг) л гг0

Процедура визначення К та т пояснюеться рис.3.

Анал!з показав, що К = 70°С , т = ( 68 ± 5,8 ) с.

Методика визначення часу спрацьовування МТПО- ^ (!нер-

ц12нсст1) зводаться до розв'язання трансцендентного р!вняння

, 90 - Тр ^

1; = - 68 1п I -Е . ( 8 )

с I 70 }

де параметр Тр вкзнзчзгться з статичних випробувань.

ф i

Т

ДТг { ДТ, {

(tL- V \ <tt+-t, > -te 1

Рис.3. До питания екстраполяцхi "h ( t )

Одержано огцнки похиЗки визначення данамхчних парамет-piB МТПО та показано, що абсолютна значения похибки не пэре-вищу е максимально допустимого значения розкиду параметр 1в.

У ГЛАВ1 8 наведан! результата апаратурноi' реалхзацп моделей та метод!в, результата випробувань та впровадження.

На основ! розроблвних математачних кодедэг МТПО, методов та алгоритм íb ix випробувань буди запропоновав i принципи побудови приладу, що забэзхвчуе вшробування МТПО та визна-чення IX параметр¡в: порога та часу спрацьовування. Тзкиа прилад було реалхзовано на мхкроелэментнхг баз i ( cepia 140, 533) та дискретаих елементах (КП 305, KI 503 та т.).

Методика проведения випробувань 1з застосуванням приладу, що прогонуеться, складаеться з п'яти посл!довних еташв: пхдготовки до випробувань, шдготовки приладу до робота,проведения BHMipm, обробки результатов вимхрхв та викояання орган хзацхиго-технхчних заход хв по результатам випробувань. Для четвертого етацу розроблениа алгоритм та програмне зз-безпечення, що орхентоване на ПЕОМ.

-16 -

НатураI випроОуванвя, котр! проведен! в1дпов!дно до штатного методу та методу, який пропануеться, показушь, що у другому випадку забезпечуеться скорочення часу на 1-3 порядки залвжно вхд виду примшрнь, в яких застосован! МТПО. Виявлвн! додатков! недол!ки штатного методу (операторов! не-обх!дно використовувати драбину та елвктричн! подовжувач 1, внасл!док Югошв МТПО моя© бути порушена ц!л!сн!сть шлейфа сигнал!зад! г у точках 1"х подключения), що усувахзться при ви-користанн! запропонованого методу.

Для оценки ефекгивност! системи пожежно"! сигнал¡зацГ!, в якш рэал1зовано зацропонован! метода випробувань, 1ю в!д-ношенню до системи штатного типу використовуеться критерш

э = Р0 / Р , < 9 )

да Р0 та Р - ¡мав!рн1сть безвхдмовно! робота системи пожежно! сигнал!зацп до цровэдення ¡спшчв та п!сля 1"х проведения ВIДПОБ!ДНО.

Анал1з поназуе, що в раз! використання розроблэних ме-тод!в мшшальна значения критерш <9) дор!внюе 1,15, що св1дчить про досягнення поставлено!" мети шляхом розв'язання основно"! задач! досл!даання.

0СН0ВН1 РЕЗУЛЬТАНТ РОБОТИ

Ершена задача шдвицэння ефекгивност! систем пожежно! сигнал!зац!1, що дозволило шдвщиги р!вень забезпвчення пожежног безшки об'екпв за рахунон використання розроблв-них метод¡в та засоб1В оперативного визначення теплчних характеристик теплових магштних пожеших спов!щувач!в. 1. На основ! системного аналхзу ¡нформацтного забезпвчення систем пожежног сигнал¡зац!г, розробни бази даних та ана-л!зу р!вня техн!чного стану систем пожежно!' сигнал!зац!1,

- 17 -

а також метод 1в випробувань 1'х~ элемент 1в - пожежних сго-вицувчт, здхгснвна постановка задач! ' на досл1даення.

2. Для побудови математичних моделей, що ошсукггь пропаси у МТПС,- розроблэна экспериментальна установка, яка забез-пачуе проведения досл1даень як у статичному, так 1 у динам!чному режимах робота.

3. На Шдставх екстариментальних доол!даень розроблэн! мате-матичн! нодэл 1 МТПС, що становлять для статичного режиму залежност! мш мшмэльним значениям струму у к!нцэвому элемент! ГЕВ, котрий викликае спрацьовування сповидува-ч!в, та температурою сэредовища, а для данам!чного режи -му - одиничну перех¡дну функцш. -

4. Розроблэно метод -випробувань МТПС, в основ! якого лежигь вплив магн!тним полвм на чутливиг елвмэнт спов!щувача, що аквхвадантно теплов!2 дП з! сторони навколишнього сере-довища. Розррблэн! метода отримання ацшок техн!чних характеристик М1П0 (пор¡г спрацьовування по температур! та час спрацьовування), для реалхзацп" якого використан! ма-тематичн! модел! лроцесмв у МТПС..

5. РозробДБН! алгоритм« та принципи апаратурно'!. реал!зацп, що вабезпвчують побудову прилад!в для проведения випробувань, та одержання оц!нок порога ! часу спрацьовування МТПС.

6. Проведен! випробування спробного зразка пристрою, у якому реализован! розроблэн! принципи гого побудови, а одержан! результата покладено в основу розробки рекомендации по мэтодиц! проведения випробувань МТПС. Запропоновано вар!-ант тимчасово! лнструкцп по проведению випробувань МТПС.

7. Основн! результата впровадаено в КБ " Хартрон - Астра

у ФИНТ HAH Украхни, УкрНД1 пожежнох безпеки МВС Украхни, у випробн!й шявшш лабораторiх УДПО УМВО Украхни у Хар-к!вськ!й облает! та у ХШБ МВС Украхни, що дозволило ско-ротити час випробувань пожэжних спов !щувач !в на два порядки та шдащити вфэктивяiсть СПС на 10-20 %.

Основниг змхет дисвргац!Х викладэно в роботах:

1. Абрамов Ю.А., Бортничук П.М., Деревянко А. А. и др. Метода и средства обнаружения пожаров. - Харьков: ХИПБ МВД Украины, 1995. -105 с.

2. Абрамов D.A., Деревянко A.A., Бортничук П. М. Оценка эффективности методов контроля датчиков первичной информации // Представление, обработка и передача информации / Под ред. А. В. Королева. - Харьков: АНУ, ПАНИ, 1992. - С. 3-4.

3. Абрамов Ю.А.,Деревянко A.A. Споооб идентификации параметров модели пожарного извещателя // Представление, обработка и передача информации./ Под ред. A.B. Королева. -Харьков: АНУ, ПАШ, 1992.- 0 . 5-6.

4. Абрамов Ю.А., Деревянко A.A., Бортничук П.М. Анализ вариантов испытаний пожарных извещателей.- В кн.: Проблемы пожарной безопасности / Под ред. В.Г. Палюха.-Харьков : Мин. обр. Украины, МВД Украины, 1993. -С. 93-94.

5. Абрамов Ю.А., Деревянко A.A., Бортничук П.М. Анализ особенностей построения систем пожарной автоматики. В кн.: Проблемы пожарной безопасности / Под ред. В.Г. Палюха.-Харьков: Мин.обр.Украины, МВД Украины, 1993. -С. 95-97.

6. Абрамов Ю. А., Деревянко А. А., Кврлаш С. П. Разработка методов и средств повышения эффективности пожарной автоматики.- В кн.: Проблеми пожекнох безпеки. -Кихв: МВС Украхни, 1995. -С. 42-44.

7. Абрамов D.A., Карлвш С.П., Деревянко A.A. Экономико-организационная модель выбора оптимальной автоматической установки пожаротушения.- В кн.: Проблеми пожежнох безпеки.-Кихв : МВС Украхни, 1995. - С. 309 - 310.

8. Деревянко A.A. Классификация элементов и систем автоматической пожарной сигнализации.-В кн.: Проблемы пожарной безопасности / Под ред. В. Г. Палюха. -Харьков.: Мин. обр. Украины, МВД Украины, 1993. -С. 112-114.

9. Деревянко A.A. Анализ динамических характеристик пожарных извещателей. -В кн.: Проблемы автоматизации производственных процессов.-Харьков: Министерство образования Украины, 1994.-С. 7.

10. Ренев В.А., Бортничук П.М., Деревянко A.A. Асимптотический метод оценки показателей надежности АСУ пожарной охраны. В кн. Проблемы пожарной безопасности / Под ред. В.г.Палюха.-Харьков.: Мин.обр. Украины, МВД Украины, 19уЗ.-0. 75-7?.

11. Ренев В.А., Деревянко A.A., Бортничук П. М. Теоретико-множественное представление качества сложных АСУ пожарной охраны.-В кн.: Проблемы пожарной безопасности / Под ред.

B.Г.Палюха.- Харьков: Мин.обр. Украины, МВД Украины, 1993.-

C. 78-80.

12. Абрамов Ю.А, Деревянно A.A. Анализ организационной структуры обеспечения функционирования систем пожарной автоматики // Повышение эффективности строительства: Тез. докл. 48-й науч.-техн.конф. / Под ред. Д.Ф. Гончвренко. -Харьков : ХИОИ, 1993.- 0. 17О. *

13. Абрамов Ю.А., Дерэвянко А. А., Новиков С.Д. Анализ отказов систем пожарной автоматики// Повышение эффективности строительства: Тез. докл. 48-й науч. -техн. конф. / Под ред. Д.Ф.Гончаренко.- Харьков: ХИОИ, 1993. -0. 171.

14. Абрамов Ю. А., Деревянно А. А. Тенденции развития методов и средств контроля датчиков первичной информации // Методы представления и обработки случайных сигналов и полей: Тез.докл.III Межд.науч.-техн.конф.(24-27 сентября 1993 г.Э.Харьков: ХИРЭ, 1993. -0. 120.

15. Абрамов Ю.А., Дерввянко A.A. Алгоритмы типовых испытаний тепловых пожарных извещателей // Гювышение эффективности строительства: тез. докл. 49-й науч.-техн. конф./ Под ред. Д.Ф. Гончаренко. -Харьков: ХИСИ, 1994. -С. 99.

16. Абрамов Ю. А., Нарлаш С. П., Дерввянко А. А. Анализ особенностей Построения роботизированных систем пожаротушения // Повышение эффективности строительства: Твз.докл. 49-й науч.-техн.конф./ Под ред. Д.Ф. Гончаренко. - Харьков: ХИСИ, 1994. -С. 95.

17. Абрамов Ю.А., Деревянко A.A. Идентификация математических моделей датчиков первичной информации // Повышение эффективности строительства: Тез. докл.49-й науч.-техн.конф. / Под ред. Д.Ф. Гончаренко.- Харьков : ХИОИ , 1994 . -С. 99.

18. Абрамов Ю. А., Карлаш С. П., Деревянко А. А. Модели входных сигналов систем пожаротушения // Повышение эффективности строительства: Тез. докл. 49-й науч.-техн. конф. / Под ред. Д.Ф. Гончаренко. - Харьков: ХИСИ, 1994. -С. 95.

19. Абрамов Ю.А., Деревянко A.A. Определение параметров математических моделей пожарных извещателей // Совершенствование системы подготовки кадров и проблемы деятельности пожарной охраны: Матер, межгосударственной науч.-практ. конф. ( 26-28 апреля 1993 г., Алматы). Алю ты: АВТУШД PK, 1994.0.90-92.

20. Абрамов Ю.А., Деревянко А. А. Экспериментальное исследование тепловых пожарных извещателей // Повышение эффективности строительства: тез. докл. 49-й науч.- техн. конф. / Под ред. Д.Ф.Гончаренко. - Харьков: ХИОИ, 1994. -С. 98.

21. Зозуля И.В., Абрамов Ю.А. , Деревянко A.A. Организационно-технические аспекты экологического мониторинга нефтегазопромысловых сооружений шельфа // Ресурсосберегающие технологии строительных материалов, изделий и конструкций : Ч. 3: Промышленная экология и охрана окружающей среды: Материалы межд. конфн., XII науч.чтения.- Белгород: Белгородский технологический институт строительных материалов,1993.-С.12.

22. Христич В.В., Бортничук П.М., Деревянко А. А. Контроль состояния среды с применением полупроводникового лазера в автоматизированной системе предупреждения пожара// Повышение эффективности строительства: Тез.докл. 49-й науч.- техн. конф./Под ред. Д.Ф.Гончаренко. -Харьков: ХИСИ, 1994. -С. 87.

Derevyai&o A.A. The development of methods and means of increace of iire-alann systems' efficiency.

The dissertation on scientific degree - candidate of tehcnical sciences by speciality 05.26.02 - fire safety, Kharkov State Technical • University of Construction and Architecture, Kharkov, 1995.

. 22 scietntific papers are examined, in which the problem of development of methods and portable means for operative definition of technical characteristic of detectors has been solved on the basis of construction of mathematical models of the processes occurring in the magnetic heat fire detectors.The offered methods use the influence of magnetic field on a sensitive element of- detector as an analog of influence wich termal field. It enables to reduce the times of tests and to Increase the efficiency of fire - alarm systems.

Деревянно А.А. Разработка методов z средств повышения эффективности систем пожарной сигнализации.

Диссертация на соискание ученой степени кадидата технических наук по специальности 05.26.02 - пожарная безопасность, Харьковский государственный технический университет строительства и архитектуры, Харьков, 1995.

Защищается 22 научных работы, в которых на основе построения математических моделей процессов, протекающих в магнитных тепловых пожарных извещателях, решена задача разработки методов и портативных средств для оперативного определения технических характеристик извещателей. Предложенные методы используют воздействие магнитным полем на' чувствительный элемент • извещателя в качестве аналога воздействия тепловым полем. Это позволяет сократить время испытаний и повысить эффективность систем пожарной сигнализации.

Юшчов! слова: пожежниа спов!шувач, пожежна сигнал¡зацхя, метода випробувань, ефекгившсть- систем.

Шдписано до друку 23.1 i.95. Друк.арк. 1,25. Гир. 120. Обл.вид.арк. 1,05. Формат пагару 60x84/16. Зам.1/27-95.

Друкарня Х1ПБ