автореферат диссертации по приборостроению, метрологии и информационно-измерительным приборам и системам, 05.11.01, диссертация на тему:Корректоры объема для счетчиков и затратомеров газа

кандидата технических наук
Вощинский, Виктор Станиславович
город
Львов
год
1994
специальность ВАК РФ
05.11.01
Автореферат по приборостроению, метрологии и информационно-измерительным приборам и системам на тему «Корректоры объема для счетчиков и затратомеров газа»

Автореферат диссертации по теме "Корректоры объема для счетчиков и затратомеров газа"

ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ 'ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА'

РГБ ОД .

, На правах рукопису

З

ВОЩИНСЬКИЙ ВІКТОР СТАН1СЛАВОВИЧ

УДК.681. 122.088.6

Ч ‘

КОРЕКТОРИ ОБ'ЕМУ ДЛЯ ЛІЧИЛЬНИКІВ 1 ВИТРАТОМІРІВ ГАЗУ

05.11,01 - Прилади 1 методу вимірювання механічній

величин ,

Автореферат

дисертації на здобуття вченого ступеня кандидата, технічних, наук

Львів, 1994

Робота виконана иа кафедрі автоматизац 11 виробничих процесів Івано-Франківського Інституту пафти 1 газу. ,

НАУКОВИЙ КЕРІВНИК — доктор технічних каук,

' - професор ВРОДИН 1. С.

ОФІЦІЙНІ ОПОНЕНТИ — доктор технічних наук,

професор СТРИЖАК В.Я.

—кандидат технічних наук, доцейт КРУК І.С.

ПРОВІДНА ОРГАНІЗАЦІЯ — Управління магістральних

газопроводів /підприємство/

. ' Прнкарпотгрансгаз "

м. Івано-Франківськ

Захист дисертації відбудеться * ^ 1894р.

в /р годіш. на засіданні спеціалізованої Ради К '

04.06.01 в Державному університеті "Львівська політехніка' за адресою:

200646, Львів —13, вул. Банд ери, 12.

З дисфтаиіею можна познайомитись в .бібліотеці університету. ’ • -

Автореферат розісланий *’ ^ * ІС$ҐІ1984Р.

Вчений секретар спеціалізоваїюі ради Ю. 3. Вашкурак.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕИІСТШ РОШ'Ш

Актуальність теми: Перехід народного господарства України і інших країн СгіД на ринкові відносини ставить на порядок денний питання раціонального і економного споживання природного газу і, відповідно, його точний облік. Точність обліку повинна бути настільки високою, щоб звести до мінімуму розходження результатів при розрахунках між постачальниками і споживачам! газу.

Актуальність теми полягає в тому, що на Україні,як і в інших країнах СНД, промислові лічильники і витратоміри газу, виробництво яких освоєно, випускаються без коректорів його об’єму. Застосування подібних пристроїв, закордонних фірм було б економічно неоправданно в зв’язку з їх недосконалістю. Відповідно, при вимірюванні витрати і об’єму газу при змінних температурі і тиску, вплив цих параметрів, в кращому випадку, праховувався шляхом перерахунку результату тільки по окремо виміряних значеннях цих параметрів по спрощених рівняннях. Внаслідок цього, реальна похибка вимірювання витрати і об'єму газу'була значною, а його втрати складали мільйони кубічних метрів.

Актуальність геми підтверджується також і тям, що роботи про ведені автором на Івано-Франківському ВО "Промприлад" ввійшли в Постанову Ради Міністрів СРСР від 25 серпня 1984 року № 910 "0 мерах по улучшению учета расхода газа, поставляемого народному хозяйству, и населению" {додаток І, завдання 2) .

Мета роботи - розробка принципів побудови, створення та впровадження коректорів об’єму для лічильників і витратомірів газу.

Вказана мета досягається вирішенням таких задач теоретичного і прикладного характеру.

1. Виходячи із аналізу сучасного стану коректорів об’єму газу необхідно було визначити найбільш перспективну їх структуру, яка забезпечила б мінімальні' похибку в широкому діапазоні зміни тиску і температур робочого середовища.

2. На основі термодинамічних законів газового стану слід було

провести теоретичні і експериментальні дослідження газонаповне-них чутливих елементів ТЧЕ і розробити принципи їх побудови. •При ньому необхідно було дослідити зміну об*єму, витісненого і’офроиаггаю частиною сильфона при дії‘ на нього зустрічно напрямлених рівномірно розприділеного тиску і зосередженої сили.

3. Необхідно було провести теоретичні і експериментальні дослідження <Егункцгї перетворення (ФП) коректорів об’єму газу з врахуванням ФП його структурних елементів. ,

, 4. Необхідно було розробити коректори об'єму газу, методику і пристрій для їх градуювання і повірки, дослідити тх метрологічні характеристики і забезпечити впровадження коректорів в газовії проми ловості. '

Методи досліджень. Теоретичні дослідження виконані з застосуванням теорії плоскої анізотропної мембрани в великих переміщеннях, методу послідовних наближень, законів термодинамічного стану газів, теорії теплообмінних процесів,, теорії ймовірності і математичної статистики, а також інтегрального і диФеренпійно-го числення. Аналіз одержаних аналітичних залежностей проводився числовими методами за допомогою ЕОМ. Експериментальні дослідження проводились по індивідуально розроблених програмах за допомогою запропонованих і створених приладів і пристроїв, а також стандартної апаратури.

Наукова новизна. .

І. Обгрунтовані класифікаційні ознаки коректорів об*ему газу і розроблена їх загальна класифікація.

-2. Розроблені і досліджені функпіт перетворення ГЧК і коректорів об’чму газу з врахуванням їх структурних елементів, а

’ ’ •' ' : - ■ . 1 ' також алгоритми і програми їх розв’язання. ,

3. Отримана математична модель ГЧЕ з допомогою якої д^--ліджено зміну об’єму, витісненого Гофрованою частиною сильфону ГЧЕ, навантаженого зустрічно напрямленими і рівномірно розподіле ним тиском і зосередженою в центрі силою.

4. Розроблений пристрій лінеаризації функції перетворення коректора об'єму газу.

5. Розроблена методика j пристрій для градуювання і повірки коректорів об'єму газу, " ' ' .

Практична цінність. В результаті узагальнення матеріалів багаторічних досліджень і особистої участі автора в конструкторських і технологічних роботах розроблені і створені механічні коректори в ' складі лічильників газу типу СГК, а також електричні коректори типу КОРГАЗ, які знаходяться в стані підготовки до серійного виробництва.

Апробація роботи.Матеріали дисертації доповідались на нарадах спеціалістів країн - членів РЕВ по темі плану робіт "Інтереталон-прилад" 09.03.2 "Спільна розробка і виготовлення зразкових газових Лічильників", що відбулися 19 - 22 листопада 1985 року і 22 - 25 листопада 1988 року ( м.Будапеит, Угорщина) , на семінарі УРУ Держстандарту СРСР "Стан і перспективи розвитку засобів повірки лічильників газу” - квітень 1990 роцу в Івано-Франківську, всесоюзній конференції "Розвиток систем метрологічного забезпечення вимірювань витрати і кількості" в листопаді 1991 року в м.Казані, на науково-технічній раді Мінприладу СРСР про виконання завдання "Лічильники газу з корекціє» по Температурі і тиску продуктивністю 1000, 3000 і 5000 і^/год при робочому'тиску 1,0 і 2,5 МПа і установки для їх по-втрки" згідно постанови Ради Міністрів СРСР від 24 серпня 1984 року № 910 в березні 1987 року, на засіданні кафедри автоматизації виробничих процесів Івано-Франківського інституту нафти і газу в грудні 1967 року, ' Матеріали дисертації використовувались в лекціях, які читались автором студентам Твано-Франківського інституту нафти і газу, а також в процесі курсового і дипломного проектування. Всього зроблено більше десяти доповідей.

Реалізація результатів- роботи. Результати теоретичних і експериментальних досліджень знайшли втілення в газовій промисловості шляхом створення і впровадження лічильників газу з коректорами типу СГК у иг'обничому об'єднанні "Мострансгаз" (м.Комунарка, Московської обл).

- б -

Вказані коректори об’єму газу забезпечені розробленими методами і засобами повірки.

Публікації. Основні результати досліджень відображені в 12 публікаціях, із яких 6 опублікованих автором особисто. В числі публікацій є 2 авторські свідоцтва на винаходи.

Структура і об’єм дисертації.Дисертація складається із вступу,

чотирьох глав, висновків, списку літератури і додатків. Вона викла-

і

дена на 112 сторінках машиносписного тексту, 23 сторінки - рисунків, 16 сторінок таблиць; списку літератури та додатків на 82 сторінках. Список літератури складається із 85 джерел, з яких 42 іноземні.

На захист виносяться: І.Нові класифікаційні ознаки коректорів об’єму газу і їх загальна класифікація. •

' 2. Функції перетворення ГЧЕ і коректорів об’єму газу.

3. Результати дослідження зміни витісненого об’єму гофрованої частини сильфона,навантаженої зустрічно рівномірно розприділеним тиском і зосередженої в центрі сили.

4. Нова структура і конструкція коректорів об’єцу газу.

5. Методика т засоби градуювання і повірки розроблених коректорів газу. '

ЗМІСТ РОБОТИ

У вступі дана характеристика проблеми, обгрунтована актуальнім роботи, сформульовані мета і основні задачі досліджень, приведені методи досліджень, наукова новизна, практична цінність роботи її реалізація і апробація, сформульовані основні положеная, які виносяться автором на захист.

В першій главі на основі вивченої науково-технічної літератури

виконано аналіз існуючих промислових коректорів об’єму газу, які застосовуються для перерахунку виміряного лічильником об’єму газу з врахуванням його стискуваності при робочих значеннях тиску і температури. Аналіз проводився згідно класифікації промислових коректорів запропонованої автором. В її основу поряд з такими ознаками як вид споживаної енергії, і реалізованого рівняння стану газу покладені

принципи конструкторського рішення пружних чутливих елементів і я і-чильно-інтегруючих пристроїв. В залежності від виду споживаної енергії всі промислові коректори розділені на дві групи: механічні, які працюють за рахунок енергії потоку газу, і електричні, які давляться електричною енергією. Крім того механічні коректори розділені на дві підгрупи. 8 коректорах першої підгрупи чутливим елементом, як правило, застосовують перетворювачі температури і тиску, а а коректорах другої підгрупи - газонаповнені чутливі елементи. В залежності від виду застосованого чутливого елементу коректори мають лічильнз-інтегруючі пристрої у вигляді тррцевих, гіперболоїдних,конічних та інших варіаторів. Аналогічну класифікацію по конструктивному рішенні) пружних елементів .мають електричні коректори.

Із проведеного аналізу встановлено, що в механічних коректорах з ГЧЕ враховується коефіцієнт стискуваності і вони мають підвищену чутливість до зміни стану в процесі вимірювання; Такі коректори практично. безінерційні,а термодинамічний стан газу в ГЧЕ змінюється відповідно дл стану газу в трубопроводі.

В результаті класифікації і аналізу особливостей коректорів встановлено загальні тенденції розвитку як механічних^так і електричних коректорів. Перспективним напрямком розвитку механічних і електричних коректорів можна вважати створення цих пристроїв на базі ГЧЕ. Б результаті виконаного аналізу встановлено, що механічні і електричні коректори з ІЧЕ в порівнянні з іншими мають найвищу точність . В перлій главі дисертації також сформульована задача дослідження і розробки коректорів об’єму газу з широким діапазоном вимірювання на базі ГЧЕ. . , .

Друга глава присвячена розробці принципів побудови і дослідженню функцій перетворення ГЧЕ коректорів об’єму газу. Розроблені три схеми ГЧЕ, які зображені на рис.І. На схемі прийняті позначення:

І - оильфон, Z - жорсткий Центр, 3 - основа, 4 - циліндр, 5 - баластні кільця.

р |.| ! | -г......рТ

Рис.І. Схеми газокаловнених чутлигих елементів: а) - з безшовним сільфоном; б) -зі зварним сильфонок; в) - з мембранною коробкою

Функцію перетворення визначено виходячи із рівняння стану еталонного газу в ГЧЕ і балансу сил, що виникають під дією тиску і температури, або інших дестабілізуючих факторів. Вона має такий вигляд: для Р<РВ и>-£.[в±'(6*Чгі-с)м]

ДЛЯ Р>Рв, 1^ = ;~ [&£(&*- 4 а с)°’5)

де а-Ср-Ра-Ті-Кі, бщ(Р Гз -СрУі -0)т, Кі, с-.(р-а/р3)цті-кі-(рі-а/р9) УгТ-к,

Р - абсолютний тиск газу в трубопроводі, Рв - абсолютний тиск еталонного газу в ГЧЕ , ,К|,\/і - абсолютна температура, коефіцієнт

стискуваності і об'єм еталонного газу, шо. відповідають коефіцієнту корекції; Т, К,\/- теж для £ ;Ср - жорсткість чутливого елемен-ту.С}- сила протидії лічильно-інтегруючого пристрою коректора.

Досліджується вплив жорсткості чутливого елементу і сил опору лічильно-інтегруьдаго пристрою на функцію перетворення ГЧЕ. Доказано, шо лічильно-інтугруючий пристрій практично не впливаз на функції^ перетворення елемента, а суттєвий на. неї вплив має жорсткість пружного елементу. < . ■

Досліджено зміну об'єму витісненого гофрованою частиною сильфо-на при дії зустрічно направлених рівномірно розподіленого тиску і ' зосередженої сили. Задача розв'язувалась виходячи із системи дифе-ренційних рівнянь плоскої анізотропної мембрани у великих переміщення);: з врахуванням зосередженої сили 0і тиску Р. Розв’язок системи цих рівнянь отримано у такому вигляді: •. ■ ■

VI ’ 2Хіїг[Ар'0.і-Хцсіі * (~ Ар 'Сіл А р'Д о сц*.

Ар-Ао аі+Ао-авЬІгі^^ои^-м , (2)

да і „ Р'Д’ Ь і _ о ві) ті в ■*р гв • ^ 23ГІ) ’ ■ І2(і-

Ч*іг(^М/<А*-)кі№/?>Л, Ы~кх-кг,

Й - зовнішній радіус, мембрани, Г«- радіус жорсткого центру мембрани,/1- коефіцієнт Пуассона, &і,(^-коефіцієнти, що залягать від геометрії мембрани, (г - товщина мембрани ,Ц<-пепемщення її жорсткого центру, а - кількість мембран, а,,а*. ,й3 .а^ ,0.3 , Ав, - кое-Ліпієнти, що залежать під с/ , р ?.р - відносний радіус мембрани

- ю- ■

р =7/|? . Коефіцієнти СІ), аг , й3,0.4 , Сіі ,<3в, розраховані за допомого») ЕОМ Е5І84І. Експериментально показано, шо похибка розрахунків виконаних за Формулою (2) складає ;4,86 що майже п чотири рази точніше Порівняно з іншими відомими формулами. ’

В роботі також отримані співвідношення між параметрами ГЧЕ з

холиднотягнутими гофрами, необхідні конструювання “таких ГЧЕ вихо-

•' / . , ‘ •...................... . ' -і

дячи з умов максимальної чутливості. ' ' ■ .

• і • ' ■ . ) 1

В третій главі проведені теоретичні і експериментальні дослід-

▼.енгія функції перетворення коректорів об’єму газу з ГЧЕ. Для механічних коректорів функція перетворення отримана в такому вигляді:

• ■ .■ • ■ ; ■. ■ *7 ' 1 • ■ • ' '

\/н = Л/о • Ц.л ....* • — • . (

1 4 і - І и>ч.,/цгд Л ' •

деУй- об’єм газу, приведений до нормальних умов,об’єм, вимі-

ря^ий лічильником газу- коефіцієнт пропорційності, -переміщення жорсткого центру ІЧЕ.Ц^т діапазон переміщення сепаратора, 11ц - постійне передаточне відношення коректора, Показано, ио

механічні коректори в своїй структурі поряд з такими ланками як механізм кутових переміщень, ГЧЕ, сепараторний механізм, терновий

варіатор, повинен мати механізм лінеаризації фунхідіт перетворення. Похибка механічних коректорів такої структури не перевищуй і 1,0 ?.

Розглянуті два типи механізмів лінеаризації функції перетворення коректорів: з кулісно-важелевим механізмом і шарнірно-важе-левим механізмом. Показано, що механізм лінеаризації з кулісно-важелевим механізмом забезпрчує ширший діапазон лінеаризації функ-піт перетворення коректора. Розрахунок нелінійності функції пєрет-ворення згаданих механізмів лінеаризації виконувався з допомого!)

ЕОМ типу ІВМ РС/АТ. • '

На основі одержаних результатів автором розроблена така

принципова.схема механічного коректора об’єцу газуДдив.рис.2) .

' Під дією температури і тиску газу, що протікає в трубопроводі, жорсткий центр сільфона ГЧЕ І, переміщає шток 2 і Зв’язаний з ним

важіль 3, через ьал 15 діє на ваніль II механізму лінеаризації, ио складається з важелів 6, 8, 10, II і лекала 5. Пружина 7 намагаеть-сн звести важелі 6 і II иЫ собой,в результаті чого за допомогою важелів 9 1 10 ролик 9 постійно притиснутий до лекала 5. Вал 15 повер-тас валел і 6, 0, 10 ! II навколо осі Іб і при цьому ролик 9 обкочується по лекалу 5, закріпленому на основі 4. В залежності від полсжэ-ня лекала 5 відносно осі 16 міняється радіус обкочуваної поверхні його профілю. При цьому міняється кут 0 між важеля г 6 1 II. Хвостовик важеля & дід на сепаратор 14 і переміщус кульки 19, які розмішені між фрикційним диском 12 і циліндром 17. ірикційний даск, шо несе інформацію про скоректований оі’ем газу, госидаз свій рух лі-

чильНоцу механізму 18. , .

електричного

/іа рис.З показана структура запропонованого коректора об’єму газу. В структуру входять: перетворювач відносно! густини І з ГЧЕ, обчислювальний пристрій 2 з пультом вводу інїпрмації 3 і блоком ив-лення 4. . '

Основою обчислювального пристрою с мікропроцесор ПГЦ, виконаний на базі мікросхеми типа КР182ІВШ5, опєратизно-запаМятовувчого пристрою ОЗУ у вигляді мікросхеми К537Р4І0, постійно-запамятовуючого пристрою ППЗУ типу К573РФЧ, програмований' таймер І канал гнтерфейсного зв’язку. Функція перетворення, електричного коректора мав вигляд

• У»»сі.§-ІА;Іо (4)

де Сі - постійна обчислювального пристрою; Ід- вихідний сигнал лічильника газу; 1о - лінеаризопаниіі сигнал обчислювального пристрою;

І - час вимірювання об’сму газу. . .

Враховуючи, ао функція перетворення газонаповненого чутливого елемента нелінійна, її лінеаризація реалізована шляхом введення в ПНІ обчислювального пристрою компенсуючого алгоритму. Експерименталь- . на доказано, т пдкибкя електричних коректорів можуть бути меншиш ‘ '

0,5 *. ; ; ’ ' ' . ' .

В четвертій главі на основі ссЬорцульованих технічних вимог і проведених досліджень висвітлені питання конструювання механічних і

Рис.2. Принципова схема механічного коректора рб'сщ’ газу з Р4й. .

пви 2203 □ ■ К1 '

гаї І.СН

1

ПЩ

Ю

мкп

ІІРПС

КАС

Ун 12

Рис.З. Структурна схема електричного коректора об’єму газу. . 1

- ІЗ -

електричних коректорів об’єцу газу та ГЧЕ, розроблена методика і пристрій для їх градуювання. Тут також приведені результати експериментальних досліджень і впровадження коректорів.

.Розроблені. ГЧЕ забезпечують переміщення жорсткого центру в межах від иг .= 1,0 до Ю" = 40 мм при коефіцієнтах корекції £ =■ 0,002.. .30. Вони розраховані на робочий тиск Р = до 25 МПа і забезпечують роботу коректорів н широксму діапазоні температур ( -ЗО... +60 °С ) . Згадані, елементи уніфіковані,, універсальні і можуть .застосовуватися для побудоби,як механічних,так і електричних коректорів. . .

" Розроблені два типи мехічічних коректорів - К/1,0 і К/2,5 з верхніми, границями коефіцієнта корекції Нтід- ІР і ^ахи відповідно, діапазоном корекції2) = 5,0, основною відносною похибкою і 1,0 Широкий діапазон корекції (.2) = 5,0 ) досягнутий завдяки конструктивним рішенням, др- були запропоновані автором при створенні ГЧЁ, а висока точність - за рахунок застосування механізму лінеаризації. Вказаний тип коректорів, застосовується у складі, промислових лічильників газу СГК. •

Розроблені електричні коректори типу КОРГАЗ з шістнадцятьма під-діалазонами корекції в межах від Етіп~ 0,01 до 2щах~ 0»25, діапазоном корекції2) = 5,0 та основною відносною похибкою і 0,5 %. Для досягнення вказаної точності в коректорі застосовані такі оригінальні технічні рішення: ГЧЕ з клиноподібними заповнювачами, пристрій температурної компенсації похибки, а також мікропроцесорний обчислювальний пристрій з введеним алгоритмом лінеаризації функції перетворення ГЧЕ.Ї:,;,- .-. ^ :: ; \ ' ч': . / . • '

Градуювання коректорів об’єму газу здійснюється шляхом ступінча-

тої зміни тиску і температури в спеціальному пристрої і вимірювання цих параметрів з високою точністю при допомозі перетворювачів температури і тиску на' протязі розрахункового часу і . В пристрої застосовані перетворювачі- тиску, похибка яких не перевишує — 0,1 %, перет-порювачі температури ( похибка - 0,1 К ), а також забезпечується рівномірність поля температур з відхиленням не більше як 0,2 55.

Теплообмінні процеси, що протікають в ГЧЕ і пристрої для градуи-ванняУповірки коректора вимагають часу для їх стабілізації. На основі теорії теплообмінних процесів Отримано залежність між часом стабілізації і температурою еталонного газу в ГЧЕ. Вона мав вигляд ' 1 = -^[Сп(Та-Тс)-Єгі(Т-Тс)] (5)

г коефіцієнт теплопередачі через стінки сільфона ГЧЕ, Та- тем-

*с!)ійтура еталонного газу при стрибкоподібній зміні тиску в градус-

^й/Щюму.пристрої, В роботі вона представлена такою залежністю

, де ^ і В - тиск газу в ГЧЕ, X - показник

адіабати.газу. '• .

Експериментальна перевірка залежності (5) показала, що згадана

залежність описує фізичний процес з похибкою, що не перевищує ±0,2 %, Механічні коректори К/1,0 і К/2,5 пройшли метрологічну атестацію по програмі затвердженій головним інститутом витратометрії - Казанським ВЦЦІР та програми метрологічної атестації лічильників газу типу СГК. Основна відносна похибка коректора типу К/1,0 не перевищує ,

0,72 %, а коректора К/2,5 - 0,43

Електричні коректори типу КОРГАЗ також випробовувались-по згаданій методиці. Випробуванням були піддані коректори з коефіцієнтами корекції 2^1,6 і їх основна відносна похибка виявилася не

більшою ніж і 0,5 %, 'Промислове впровадження електричних коректорів планується здіімниги в комплекті з лічильником газу типу СГ (лічильники типу СГ виготовляються серійно Івано-Франківським ВО "Промпри-лад) на підприємствах ВО "Прикарпаттрансгаз'!, -

Лічильники газу типу СГК з механічними коректорами впроваджені в 30 "Кострансгаз" (Росія) . Економічний ефект від їх впровадження за період з 1988 по 1990 рік склав 81,278 тис.карбованців в цінах 1990 року . ' ■

В додатках приведені основні результати числового аналізу одержаних аналітичних залежностей, математичні вирази для визначення постійних коефіцієнтів в одержаних формулах, програма метрологічної

• ' . ' ' . ' ' . ■ •

атестації лічильників газу з корекцією типу СГК, документи про

метрологічну атестацію лічильників гаау з коректорами, а такоч акт промислового впровадження і розрахунок економічної ефективності.

ВИСНОВКИ

1. Обгрунтовані класифікаційні ознаки коректорів об’єму газу і розроблена їх загальна класифікація. Встановлено, що одним із перспективних напрямків розвитку коректорів об'єму газу е ух отво-рення на базі газонапепнених чутливих елементів.

2. Проведені теоретичні і експериментальні дослідження функцій перетворення газонаповнених чутливих елементів. Досліджено вплив жорсткості пружного елементу, а також зусилля протидії лічильно-інтегруючого пристрою на функцію перетворення газонаповнених чутливих елементів. Розроблрнт принципи ПГ.буцппи глз^нчповнених чутливих елементів.

3. Теоретично обгрунтовані і експериментально досліджені га-зонаповнені чутливі елементи, які забезпечусь високу чутливість і точність перетворення.

4. Отримано математичну модель ГЧЕ з допомогою якот досліджено зміну об’сцу, витісненого його гофрованою частиною, при дії на ГЧЕ зустрічно напрямлених рояприділеного тиску і зосерздженот в центрі сили. В основу математичної моделі покладено рішення системи диференційних рівнянь рівноваги сил і сукупності де^рмацій плоскої анізотроннот пластини. Система рівнянь розв’язана методом послідовних наближень.

5. Досліджені фгункції перетворення механічного і електричного коректорів об’єму газу з газонапопненими чутливими елементами, а також функції перетворення їх складових частин. Вказані шляхи підвищення точності коректорів.

6. Запропоновані структури механічного і електричного коректо-

рів об’єму газу. Встановлено, до в механічному коректорі нєліній-ність функцій перетворення ГЧЕ і варіатора компенсують одна одну за допомогою розробленого механізму лінеаризації. Розроблена методика лінеаризації функції перетворення перетворювача відносної густини в електричному коректорі. . ■

. - 16 - '

^ Аналітично встановлено і експериментально підтверджено, що в механічному коректорі за допомогою механізму лінеаризації, а в електричному коректорі - при допомозі компенсуючого алгоритму в процесорі обчислювального пристрою можливе досягнення п|даищенаї~ точності для механічних коректорів похибка не перевищує - 1,0 %, для електричних-' пзхибка не більше - 0,5 %..

&. Досліджені термодинамічні процеси, що протікають в ГЧЕ і .Экспериментально знайдені значення часу релаксації і часу стабілізації перехідних процесів.

9. Розроблена методика і пристрій для градуювання і повірки ко-

ректорів об’єму газу, які дозволяють практично виключити методичну складову похибки. : • , '

10. Розроблені, створені і впроваджені механічні коректори об’єму газу типів К/1,0 і К/2,5 з похибкою— 1,0 %. Вони застосовуються в

• комплекті лічильників газу типу СП{ і впроваджені у ВО "Мострансгаз" (Росія) . Розроблені І створені електричні коректори об’єму ГВЗУ'типу КОїТГАЗ.'Лабораторні випробовування показали, що їх похибка не пере- . вищуе І 0,5 %.. . . • '

.ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЇ ВІДОЕРАКЕНИЯ Р СЛІДУЮЧИХ ;

. . РОБОТАХ: '

1. Бродин І..С,, Вощинский B.C. Анализ погрешностей корректирую-

щих устройств промышленных средств измерения количества газа измерительная техника, 1987, №8, с.31-33. ,

2. Бродин И.С..Вощинский B.C. Функция преобразования чувствительных элементов корректоров количества газа.// Приложение к измерительной технике, Метрология, 1987, #3, с.51-57.

3. Бродин *i.С.,’'Вощинский B.C. Повышение точности корректоров

плотности счетчиков таза.// Приложение к измерительной технике, Метрология, І9Є6, ?' 10, с.Р.6-31. • 1 ■ ; .

■ 4. Вощ'нсккй З.С. Изменение обьема мембраной при воздействии из-

меряемого дааяеиия. - М., 1985. 12с - Рукопись деп. в ННИШЭИприборо-

строения,.!? 3146 пр.Д.85.

5. Вощинский B.C. Методика и устройство для градуировки механи-

ческих корректоров обьема таяв.//'. Тез.докл.Всесоюз.коиф. :Развитие систем метрологического обеспечения измерений расхода и количества веществ. Казань, 1991.- с.92-93. . .

6. Вощинский B.C. Счетчики газа с коррекцией на сжимаемость Ц Материалы совещакит специалистов стрзя - членов СЭВ по темам плана работ НПО "Интерзталонприбор", т.1. Будапешт, Iе 8, с.52-60.

?. Вощинский B.C. Испытание счетчиков газа с помощью критических сопел/ Материалы совещания спени&пчстсв стран-членов СЭВ по темам паСот НПО "Интерэталонприбор", тЛ. Будапешт, IS33, с.61-70.

8. Вощинский B.C. Расчег профиля опорной поверхности гофрированных мембран в преобразователях разности давления. - М. I9E4.- с.21. Рукопись деп. в ЦНШПЭИприборостроение, J1' ДР 2495 пр. - 04 Деп.

9. Корректоры- для турбинньгх ітреобразосателей количества газа

( заключительный отчет) И в ано- Зран ко 2 с к о е специачьное конструкторское бюрэ средств автоматизации ПО "Геофизприбор" Руководитель теш . B.C.Вощинский. - }> ГР 01.84.0.087706; іїнв.ї* 0235.0075549.- М.* 1965,-

с.102. • . , . '

10. А.с. 1506277 (СССР): ККИ Q 01 F 1/12/ Всщшокий B.C. .Бродин

И.С. Газонаполненный чувствительный элемент для корректоров количества гаса/Открытая. Изобретения.- 1989. - ’Ш- с.192. ,

11. Л.с. 1425450 (СССР) : ІЖИ Q 01 F 1/50, 15/02/ Вощинский

B.C. Устройство линеариэвши угловых перемещений Ц Открытия.Изобретения. - 1988. - W35. -с.151. ;

12. А.с. 524088 СССР : MGtQOlL 13/02/ Вощинский B.C., Смага И.Г., Слободян ВЛі., Зобкип Н.Г. Датчик разности давлений Ц

Открытия. Изобретения. - 1976. - Г 29. - с.112. •

П0ШАЧ: _

Ззк. 522 тир. 100 _ 1/

Підписано до друку,,8»04.94 /формат пац^ру ^60x8*1 16» об'єм ДЛІ д,арк%

Відділ оперативної поліграфії ОУС,